Tip na prodloužený víkend: Cyklovlakem z Plzně na Šumavu

Začala cyklistická sezóna a České dráhy už tradičně nabízejí přepravu jízdních kol pro skupiny cyklistů i jednotlivce. V Plzeňském kraji příznivci rekreačních i náročnějších cyklistických tras míří především na Šumavu. „Se začínající cyklosezónou České dráhy nasazují na trati Plzeň – Klatov...

Jarní servisní akce AUTO CB

Začala cyklistická sezóna a České dráhy už tradičně nabízejí přepravu jízdních kol pro skupiny cyklistů i jednotlivce. V Plzeňském kraji příznivci rekreačních i náročnějších cyklistických tras míří především na Šumavu.

„Se začínající cyklosezónou České dráhy nasazují na trati Plzeň – Klatovy – Železná Ruda vlaky s vyšší kapacitou pro přepravu kol. V případě zájmu můžeme přepravit až 50 kol, zejména v případě, že se jedná o jednu skupinu,“ uvedl Vladimír Kostelný, ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Plzni. „U vlaků dálkové přepravy doporučuji rezervaci zakoupením místenky, totéž platí u větších skupin cyklistů.“ Kromě speciálních cyklovlaků České dráhy umožňují přepravu kol v dalších spojích, i když v menší míře.
Cyklististé si oblíbili vlak jako způsob přepravy především do západočeské části Šumavy a vyjíždějí na trasy ze Železné Rudy a Špičáku směrem k Černému jezeru, do Hojsovy Stráže, k jezeru Laka, k Nýrské přehradě, případně do německé části Šumavy a Bavorského lesa.
Pro cestování o víkendech lze využít síťovou jízdenku Českých drah SONE+. V sobotu nebo v neděli s ní může cestovat až pět cestujících, z nichž mohou být maximálně 2 starší 15 let. Varianta jízdenky platná ve 2. třídě všech osobních a spěšných vlaků stojí 150 Kč, jízdenka SONE+ za 450 Kč opravňuje k cestování všemi vlaky Českých drah (ve vlacích SC je potřeba dokoupit příslušný počet povinných místenek). Podrobnější informace cestující získají v Kontaktním centru ČD na telefonu 840 112 113.
Přeprava kola ve vlaku
Nejjednodušší a mezi cyklisty nejoblíbenější je přeprava jízdního kola jako spoluzavazadla. Touto formou lze přepravovat kola ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem jízdního kola, a v omezené míře i v dalších osobních, spěšných vlacích a rychlících. Cena za přepravu kola jako spoluzavazadla je 25 Kč za jeden vlak nebo 50 Kč na celý den. Cestujícím, kteří využijí více spojů a budou třeba jen přestupovat se vyplatí celodenní doklad.
Druhou možností, jak přepravovat kolo, je služba úschova během přepravy. Jízdní kolo je během jízdy pod dozorem zaměstnance ČD ve služebním oddíle a cestující se tak během cesty nemusí o kolo starat. Za přepravu pomocí úschovy zaplatí cestující buď 30 Kč za jeden vlak nebo 60 Kč za jeden den. Úschova během přepravy je možná ve všech vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru.
České dráhy letos nabízejí přepravu jízdních kol v téměř třech a půl tisících spojů po celé republice i do zahraničí, které lze označit díky větší kapacitě pro přepravu kol za cyklovlaky. Především umožňují na rozdíl od jiných dopravců přepravu na větší vzdálenosti. V loňském roce České dráhy přepravily přes 350 tisíc jízdních kol.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 02.05.2009 06:09



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka