Tisíce lidí sledovaly ukázku osvobození Plzně

Historickou bojovou ukázku z doby osvobozování Plzně dnes před polednem sledovaly na Chodském náměstí tisíce lidí. Na prostranství u Střední průmyslové školy stavební se za zvuků německých písní znovu odehrávaly události z dob 5. – 6. května 1945.

Cílená propagace v Plzni

Historickou bojovou ukázku z doby osvobozování Plzně dnes před polednem sledovaly na Chodském náměstí tisíce lidí. Na prostranství u Střední průmyslové školy stavební se za zvuků německých písní znovu odehrávaly události z dob 5. – 6. května 1945. Budova průmyslové školy představovala štáb německé armády, přímo před ní stál obrovský plakát s německým nápisem: „Wer jetzt versagt in Kampf gegen die jüdisch-bolschewistische Weltkoalition versagt für immer.“ Po chodnících se procházeli lidé v dobovém civilním i vojenském oblečení. Po ulici projížděl vůz tehdejší německé armády, policejní motocykl, české ukazatele byly přelepeny německými nápisy, například „Kriegslazaret“.
Moderátor přiblížil lidem tehdejší atmosféru: „Je pátý květen 1945, Hitler je mrtev, před šesti dny, 30. dubna, spáchal sebevraždu ve svém podzemním bunkru v Berlíně, který již padl pod náporem Rudé armády. Zde v Plzni je silná šestitisícová německá posádka pod velením generála von Majewského, která drží město pevně v rukou. Život města je ochromen spojeneckými nálety.“
Aktéři historické ukázky poté sehráli několik dobových scén: z budovy vyběhli čeští občané, začali ničit vojenské vyhlášky, zapálili německý plakát a zamazali nápisy v němčině. Němečtí vojáci zabili českého cyklistu, Čechům se podařilo odzbrojit německou hlídku a přepadli vůz se zbraněmi. Před štábní budovou se odehrály prudké pouliční boje. Zapojil se do nich například obrněný transportér, štábní vozidlo a nákladní automobil, který přivezl desítku vojáků.
Zástupci města doktor Křepinský a budoucí starosta Hrbek poté začali vyjednávat s velitelem německé posádky generálem von Majewskim. Požadovali kapitulaci, německý generál zase žádal vrácení ukořistěných zbraní. Revoluční národní výbor vyhrožoval generálovi smyšlenou přítomností několika tisíc povstalců a probíhajícím jednáním se štábem generála Eisenhowera. Nakonec se podařilo vyjednat křehký mír – Němci slíbili, že zůstanou v kasárnách. Češi vběhli do budovy německého štábu a začali vyhazovat z oken dokumenty. Strhli německé prapory s hákovými kříži a vyvěsili českou vlajku. Vzápětí Němci znovu začali obsazovat strategické body a Češi se dali na útěk.
Další ukázka znázorňovala události, které se odehrály 6. 5. 1945. K budově přijela kolona vozů s americkými vojáky a strhla se velká bitva. V domě Na Belánce pyrotechnici umístili dýmovnice, které simulovaly požár. Moderátor komentoval bojovou ukázku slovy: „Němci ukrytí na půdách a jiných místech vyčkali desáté hodiny a spustili zákeřnou palbu na nic netušící vojáky, kteří se objímali s nadšenými Plzeňany. Byli však brzy smeteni a Plzeň si udržela svoji svobodu!“
Na závěr ukázky, tak jako před 60. lety, američtí vojáci německou armádu porazili a odvedli zajaté Němce.
Historickou bojovou ukázku, která trvala zhruba 90 minut, připravily kluby vojenské historie spojené pod občanským sdružením Slavnosti svobody a plzeňský A.C.W. Sallon.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 08.05.2005 22:01




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka