Tisová vyrábí energii z obnovitelných zdrojů

Díky navýšení výkupních cen za elektřinu vyrobenou spoluspalováním biomasy, tedy obnovitelného zdroje, se podařilo pro letošní rok opětovně zajistit dodávky štěpky pro využití v moderních fluidních kotlích hnědouhelné elektrárny v Tisové u Sokolova.


Cílená propagace v Plzni

Díky navýšení výkupních cen za elektřinu vyrobenou spoluspalováním biomasy, tedy obnovitelného zdroje, se podařilo pro letošní rok opětovně zajistit dodávky štěpky pro využití v moderních fluidních kotlích hnědouhelné elektrárny v Tisové u Sokolova.

V loňském roce se elektrárny Skupiny ČEZ spalující biomasu potýkaly s nedostatkem tohoto paliva, které se řadí mezi obnovitelné zdroje. Jeho výrobci raději své zboží vyváželi do zahraničí, protože domácí elektrárny nemohly nabídnout adekvátní ceny. Vzhledem k navýšení výkupních cen ze strany Energetického regulačního úřadu za elektřinu takto vyrobenou mohli výrobci navýšit úměrně ceny i pro samotné dodavatele.

Elektrárna Tisová proto přispěla k tomu, že v roce 2005 se z biomasy v rámci Skupiny ČEZ vyrobilo jen 115 GWh oproti 150 GWh v roce 2004. I přes pokles to představuje ušetření zhruba 90 tisíc tun průměrného hnědého uhlí spalovaného v rámci ČEZ (téměř 100 vlakových souprav) a asi 105 tisíc tun emisí skleníkového plynu CO2. Elektrárna Tisová vloni vyrobila z biomasy asi polovinu elektřiny z původního plánu – 16,5 tisíce MWh.

„Letos máme ale smluvně zajištěno zhruba 30 000 tun dřevní štěpky, ze kterých můžeme vyrobit 30 000 MWh“, uvedl ředitel elektrárny Tisová Jaroslav Souček. „Jde o maximum, které nám zatím umožňuje naše technologie, jmenovitě dopravní trasy paliva. V současné době spoluspalujeme pouze jeden z druhů biomasy – dřevní štěpku. Ale připravujeme se i na další druhy biomasy, především cíleně pěstěné druhy. Jednáme o tom i s Krajským úřadem v Karlových Varech v rámci žádosti o vydání integrovaného povolení a s výrobci našich fluidních kotlů. Do budoucna bychom rádi spalovali až trojnásobné množství biomasy. Znamená to ale rekonstruovat za nemalé investiční prostředky naše dopravní trasy. Vše záleží hodně na rozhodnutí úřadů a na ekonomické návratnosti potřebných investic do našeho zařízení.“

Elektrárna Tisová je nejstarší velkokapacitní elektrárnou na území bývalého Československa a je také jedinou elektrárnou Skupiny ČEZ v západních Čechách. Jde o klasickou pánevní elektrárnu, která díky ekologizačnímu programu ČEZ v devadesátých letech minulého století disponuje moderními fluidními kotli. Právě díky nim se Tisová od roku 2004 řadí mezi čtyři elektrárny Skupiny ČEZ, které spoluspalují biomasu.

Sokolovská uhelná, a.s. disponuje při stávajícím objemu těžby zásobami paliva asi do roku 2030, pak už nebude moci do Tisové dodávat uhlí. V současnosti se proto hledají cesty, jak zasíťovaný areál elektrárny dále využívat. Stejně důležité je zajistit stávající dodávky tepla pro Sokolov, Březovou, Habartov, Bukovany, Svatavu a Královské Poříčí. Mezi zvažovanými variantami je i spalování většího množství biomasy.



Skupina ČEZ považuje biomasu za mimořádně důležitou pro splnění svých záměrů na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů při výrobě elektrické energie. I přes problémy s jejím spoluspalováním zvýšila Skupina ČEZ loni výrobu z obnovitelných zdrojů o pětinu (na 1.3 TWh).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
17.03.2006 18:04



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka