Trh bydlení na Plzeňsku se po krizi konečně zvedá

Hypoteční trh v Plzeňském kraji sice zaznamenal v celém prvním pololetí letošního roku podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj meziroční pokles o 3,7%, nicméně druhý kvartál už přinesl rapidní růst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, a to o 7,2%. To je třetí nejvyšší hodnota v republice. Rychl...

Cílená propagace v Plzni

Hypoteční trh v Plzeňském kraji sice zaznamenal v celém prvním pololetí letošního roku podle údajů Ministerstva pro místní rozvoj meziroční pokles o 3,7%, nicméně druhý kvartál už přinesl rapidní růst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, a to o 7,2%. To je třetí nejvyšší hodnota v republice. Rychleji rostl už jen Jihočeský a Moravskoslezský kraj. Celorepublikově pak druhé čtvrtletí přineslo 2,2% růst oproti stejnému období loňského roku, když objem poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl 22,51 miliardy korun. Tržní podíl Hypoteční banky se za první pololetí roku 2010 dostal v Plzeňském kraji na 41,4 %.
„Výše poskytnutých hypotečních úvěrů v letošním 2. čtvrtletí na Plzeňsku poprvé od konce roku 2008 opět překonala magickou hranici jedné miliardy korun. Kromě toho zde vzrostla také průměrná výše hypotečního úvěru, a to na 1,560 milionu korun celkově a 1,882 milionu u úvěrů poskytnutých Hypoteční bankou,“ uvedl Karel Řezanka, ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Plzni. „Veliký vliv na plzeňský hypoteční trh má zejména vzdělání a s ním související příjem klientů hypotečních bank. Proti celorepublikovému průměru je na Plzeňsku o 8,6 % více klientů s nižším než středoškolským vzděláním, tedy celkem 29,5 %. Proto také v Plzeňském kraji dosahují klienti plat nižší než 20 tisíc korun v celých 42 % případech, proti 38 % průměru ČR,“ dodává.

Nižší příjmy se projevily i ve stagnaci cen nemovitostí. U starších bytů došlo i k mírnému poklesu cen u panelových bytů v problémových lokalitách a bytů v původním stavu. Nejlevnější starší byty na Plzeňsku bylo možné pořídit v Tachově či na sídlišti Vinice v Plzni. V celém prvním pololetí letošního roku pak převažovala nabídka starých bytů nad poptávkou. To vedlo i k prodloužení průměrné doby prodeje. Největší zájem je na Plzeňsku o byty 1+1 či garsonky v dobrých lokalitách. Mezi nejatraktivnější lokality patří například plzeňské městské části Slovany, Bory a Doubravka.

Počet dokončených bytů v novostavbách se oproti loňskému roku snížil. V současné době se zastavují hlavně poslední proluky v širších centrech měst a developeři se věnují spíše menším projektům. I mezi novými byty je největší zájem spíš o ty menší. Stoupá ale také poptávka po dražších velkometrážních bytech. Nejhůře se na Plzeňsku prodávají nové dvoupokojové byty.

Průměrná cena nového bytu v centru Plzně dosáhla podle údajů Hypoteční banky v 1. pololetí letošního roku 34 000 Kč/m2, u starších bytů je tato částka o 5 000 Kč nižší, stejně jako u bytů v nové zástavbě na okraji Plzně. Pro srovnání například v centru Tachova vyjde 1 m2 podlahové plochy bytu na 21 000 Kč u novostavby a 17 000 Kč u starší zástavby.

V Plzeňském kraji také stagnovaly ceny rodinných domů. Největší poptávka je aktuálně po nemovitostech v okolí Plzně určených k rekonstrukci v ceně kolem 1,5 milionu korun nebo po domech v obyvatelném stavu v ceně 2 až 3 miliony korun. Mezi novými rodinnými domy se dobře prodávají objekty z developerských projektů přímo v Plzni s cenovou hladinou 4 až 5 milionů korun.

Specifikem Plzeňského kraje je pak přestavba rekreačních objektů na domy k celoročnímu bydlení. Lidé si pořizují chaty u velkých měst a stěhují se do nich. U Hypoteční banky lze přitom získat hypoteční úvěr i na nákup chaty či chalupy, a to až do výše 85 % hodnoty nemovitosti. Častým požadavkem Plzeňanů je také využití hypotečního úvěru na financování vybavení takovéto chaty. To je možné z hypotečního úvěru pokrýt v rámci tzv. neúčelové části, která činí až 20 % z celkové výše úvěru.

Za zmínku stojí také vývoj na trhu s pozemky. Růst cen pozemků se zastavil na hladině roku 2008 a v atraktivních lokalitách na Plzeňsku cena za 1 m2 začíná již na 1 300 až 1 800 korun. Přímo v Plzni se pak cena pozemků pohybuje od 2 000 Kč/m2 v okrajových částech města, do 10 000 Kč/m2 za pozemky v centru. Bohužel zde ale v podstatě neexistuje nabídka developersky připravených pozemků k individuální výstavbě. To je také jedním z důvodů, proč se lidé v Plzni poohlížejí spíše po developerské výstavbě rodinných domů, než aby se pouštěli do stavby svépomocí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 30.08.2010 14:14



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka