Truhlárna vyrábí tabule pro Vchynicko-Tetovský kanál

V truhlárně Správy Národního parku Šumava v Kašperských Horách vzniká osm nových informačních tabulí, které pracovníci Správy NP a CHKO Šumava vymění za ty stávající na Vchynicko-Tetovském plavebním kanále. Jedno z nejnavštěvovanějších míst na území Národního parku Šumava, bude opět atraktivnější. ...

Cílená propagace v Plzni

V truhlárně Správy Národního parku Šumava v Kašperských Horách vzniká osm nových informačních tabulí, které pracovníci Správy NP a CHKO Šumava vymění za ty stávající na Vchynicko-Tetovském plavebním kanále. Jedno z nejnavštěvovanějších míst na území Národního parku Šumava, bude opět atraktivnější.
„Déšť a slunce vykonaly své a cedule byly na některých místech velmi nečitelné. Proto potřebovaly vyměnit,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro vnější vztahy. Tabule je složená z několika desek, do kterých speciální laser v truhlárně vygravíruje (vypálí) informační text a desky se potom spojí v jeden celek. Vedle informativního textu na desce nechybí ani kresby a anglická a německá verze textu. Tematicky jsou tabule v tomto případě zaměřené na technické řešení plavebního kanálu, plavení dřeva na Šumavě, ale i na historické zajímavosti spojené s okolím kanálu a jeho současné využití k výrobě elektřiny ve vodních elektrárnách.
„Na výrobu desek používáme standartní truhlářské stroje a na písmena a obrázky používáme mechanickou a laserovou gravírku,“ uvádí Antonín Cais, vedoucí Oddělení správy terénního informačního systému NP a CHKO Šumava. Při výrobě nových desek se používá habrové dřevo, které je dostatečně pevné a jde do něj dobře gravírovat. „Toto dřevo také používáme kvůli barvení, nerozpíjejí se na něm barvy. Na vybarvování používáme barvy, které jsou dostatečné odolné vůči povětrnostním vlivům,“ uvádí Antonín Cais.
Pak už zbývá jen montáž, která je na Vchynicko – Tetovském plavebním kanále naplánovaná na tento týden. „Montáž prvních dvou nových informačních panelů proběhne v první srpnové dekádě. Postupně bude nahrazeno všech osm informačních panelů na Vchynicko-Tetovském plavebním kanále,“ doplňuje Cais.
Tabule sponzorsky zaplatila firma ČEZ. „Kanál je nejen zajímavou vzpomínkou na dílo našich předků, ale dodnes v podstatě slouží svému účelu. Jen nedodává energii ve formě palivového dříví pro Prahu, ale v elektrárně Vydra se využívá síla vody, která tudy protéká. Přišlo nám samozřejmé pomoci parku s novými informačními tabulemi na břehu. Zvlášť, když letos slavíme dvě důležitá výročí, 100. let Čenkovy Pily a 70. let od úplného dokončení elektrárny Vydra,“ uvádí Martin Sobotka, mluvčí společnosti ČEZ pro západní Čechy.
Truhlárna Správy NP a CHKO Šumava funguje na v Kašperských Horách více než deset let a pracuje v ní pět lidí. „Pracovníci truhlárny se zaměřují hlavně na údržbu a opravy venkovního terénního informačního systému, jehož součástí jsou velké a malé informační stojany, přístřešky pro návštěvníky a veškeré směrovky. Dále naše truhlárna zabezpečuje drobné truhlářské práce pro jednotlivé územní pracoviště parku,“ jmenuje Antonín Cais.
Na území Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava máme zhruba 300 informačních stojanů, včetně vstupních panelů, 300 hraničních stojanů a 200 směrovek. Podle nastaveného systému údržby se každý informační stojan i tabule dostane do truhlářské dílny jednou za pět let, kde dojde k jeho rekonstrukci. „Tím se výrazně prodlouží jejich životnost i vzhled,“ uzavírá Cais.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 06.08.2012 17:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka