„Tvarohové“ vazníky se vrací. Planetárium získává obrysy

Stavbaři firmy Berger Bohemia v pátek velmi brzy ráno instalovali do stavby budoucího planetária, které vzniká v areálu plzeňské Techmanie, dva dřevěné Hetzerovy vazníky, vyrobené podle patentu z počátku dvacátého století. V nejbližších dnech bude vztyčeno dalších osm vazníků, včetně dvou původních...

Cílená propagace v Plzni

Stavbaři firmy Berger Bohemia v pátek velmi brzy ráno instalovali do stavby budoucího planetária, které vzniká v areálu plzeňské Techmanie, dva dřevěné Hetzerovy vazníky, vyrobené podle patentu z počátku dvacátého století. V nejbližších dnech bude vztyčeno dalších osm vazníků, včetně dvou původních z roku 1917. Planetárium, které otevře na podzim příštího roku, tak již získává konkrétní architektonický tvar.
„Unikátní je především to, že do těla moderní stavby organicky zakomponujeme historické vazníky z roku 1917, které byly lepeny směsí tvarohu a vápna,“ vysvětluje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec. „Podařilo se nám zachránit dva z osmi těchto historických vazníků, na zbytku se bohužel podepsala vlhkost a plíseň, musely být tedy nahrazeny autentickými kopiemi,“ dodává Moravec.

Metoda lepených dřevěných vazníků ze smrkových a bukových lamel, pojmenovaná po svém vynálezci, výmarském konstruktérovi Otto Hetzerovi, byla v českých zemích poprvé použita právě při stavbě „škodovácké“ jídelny, budoucího planetária, a to převážně z finančních důvodů: dřevěná konstrukce byla v dobách první světové války realizovatelnější, nežli ocelová. Pro výrobu 1 m2 vazníků bylo tehdy zapotřebí 500 gramů tvarohu a 100 gramů jemně rozetřeného vápna – vzniklo tak originální lepidlo, které do 24 hodin dokázalo rozměrnou konstrukci spolehlivě slepit.

„Pozoruhodné je, že do vlastní konstrukce dvou původních vazníků, které se vrací do čel stavby, nebylo nutné výrazně zasahovat, historické lepidlo drží i po téměř sto letech,“ komentuje technický manažer science centra Zbyněk Rada. Ten také podotýká, že repliky osmi zbývajících nosníků byly sice vyrobeny stejným konstrukčním způsobem skládaných lamel, nicméně lepidlo již bylo použito zcela moderní: „Tvaroh a vápno už jsme vzhledem k dnešním bezpečnostním předpisům a normám nepoužili“, usmívá se Rada.

V následujících dnech se tak Plzeňanům v areálu Techmanie naskytne pohled obdobný tomu, s jakým se mohli setkat naposledy v roce 1917, když se budovat nazývaná „ASAP“ stavěla. Deset Hetzerových vazníků z bukového a smrkového dřeva o výšce 11,5 metru a šířce 20 metrů dotvoří rám celé stavby, která se již od podzimu příštího roku stane supermoderním planetáriem s 3D projekcemi.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 05.08.2012 10:47



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka