U Slunečné se v neděli představí Bezpečná Šumava

Stovky zásahů u úrazů, u ztráty či vysílení turistů v terénu nebo u nehod mají na kontě členové Informační a strážní služby (ISS) šumavského národního parku, kteří jsou už třetím rokem zapojeni v projektu Bezpečná Šumava v integrovaném záchranném systému. Při zásazích využívají svou znalost šumavské...

Cílená propagace v Plzni

Stovky zásahů u úrazů, u ztráty či vysílení turistů v terénu nebo u nehod mají na kontě členové Informační a strážní služby (ISS) šumavského národního parku, kteří jsou už třetím rokem zapojeni v projektu Bezpečná Šumava v integrovaném záchranném systému. Při zásazích využívají svou znalost šumavského terénu. Celý projekt včetně techniky ISS, hasičů, záchranářů, horské služby, letecké záchranné služby a policie se v neděli představí návštěvníkům Šumavy na Slunečné u Prášil na Klatovsku.
Pracovníci strážní služby absolvovali certifikované kurzy předlékařské první pomoci, vodního záchranářství a kurz lezec - záchranář u horské služby. V roce 2009 řešili v terénu 125 případů, loni 350 a letos do konce srpna 250 případů. "Nejčastěji zasahujeme u pádů z kola, dopravních nehod nebo při takzvaném octnutí se v nouzi, tedy vysílení, ztrátě orientace, podcenění zdravotního stavu a neodhadnutí počasí a situace v terénu," uvedl vedoucí ISS Petr Šrail. Strážní služba čítá na 30 lidí a jejím úkolem je kromě záchranných prací také dohlížet na dodržování norem ochrany přírody či poskytovat turistům v terénu informace.
Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 jako reakce na pohřešování a zranění lidí či požáry v horském nepřístupném terénu. V květnu 2009 hasičské záchranné sbory Plzeňského a Jihočeského kraje uzavřely se správou parku dohodu o vzájemné pomoci. "Správa národního parku zařadila 15 terénních vozidel do integrovaného záchranného systému, z toho je osm plně vybaveno záchranným materiálem," uvedl mluvčí šumavského parku Pechoušek. Od letošního července platí smlouva ISS také se záchrannou službou Plzeňského kraje a připravuje se s jihočeskými záchranáři.
Součástí projektu Bezpečná Šumava byla také studie zabývající se riziky požáru na území parku. Na jejím základě se nyní připravuje rozsáhlý projekt zaměřený na modernizaci hasičské techniky při případných zásazích. Náklady jsou asi 700 milionů korun a nyní probíhá schvalování na evropské úrovni, uvedl Pechoušek. Žadatelem je 13 hasičských sborů jednotlivých krajů a správa národního parku, která sama počítá se získáním tří cisteren pro velkoobjemové hašení lesních požárů za více než 20 milionů korun, doplnil mluvčí parku.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 10.09.2011 10:57



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka