U Soumarského Mostu na Šumavě vzniká naučná stezka

Návštěvníci Národního parku Šumava se mohou těšit na novou naučnou stezku, na které lze sledovat pomalou, ale unikátní obnovu rašeliniště. Do projektu revitalizace se zapojila řada subjektů, sdružení i dobrovolníků a odborným garantem byla od začátku Správa NP a CHKO Šumava. Správa NP a CHKO Šu...

Jarní servisní akce AUTO CB

Návštěvníci Národního parku Šumava se mohou těšit na novou naučnou stezku, na které lze sledovat pomalou, ale unikátní obnovu rašeliniště. Do projektu revitalizace se zapojila řada subjektů, sdružení i dobrovolníků a odborným garantem byla od začátku Správa NP a CHKO Šumava.
Správa NP a CHKO Šumava plánovala již dlouho záměr zřídit na vytěženém a později revitalizovaném rašeliništi u Soumarského Mostu naučnou stezku pro veřejnost. Důvodem, proč se její realizace neuskutečnila dříve, byl nedostatek potřebných financí.
„Pokoušeli jsme se vícekrát získat pro tento projekt dotaci z fondů Evropské unie. Až letos jsme byli úspěšní a byla nám přiznána podpora z Programu Cíl 3, Přeshraniční spolupráce Česká Republika - Svobodný stát Bavorsko, a to ve výši zhruba 85 tisíc euro, což je 85 % z celkových nákladů projektu,“ sdělil Josef Štemberk, vedoucí oddělení Vztahů s veřejností a IS.
Jak je již patrné z názvu podpory, jedná se o přeshraniční spolupráci – partnerem projektu na bavorské straně je spolek KuLaMu (v překladu zní celý název tohoto podpůrného spolku Muzeum kulturní krajiny a poznávání hranic) z nedaleké bavorské Haidmühle. Z jehož iniciativy vzniká podobný projekt naučné stezky na revitalizovaném rašeliništi Haidfilz.
Pozemek rašeliniště o rozloze téměř 70 ha patří městu Volary, a to již od počátku se zřízením naučné stezky souhlasí.
„Asi v polovině 19. století započala těžba rašeliniště tzv. borkováním, která byla nahrazena od 60. let minulého století průmyslovou těžbou. Tu provázelo systematické odvodnění plochy a v roce 2000 byla těžba ukončena,“ doplnila Eva Zelenková, metodička pro vody a mokřady z oddělení Ochrany přírody a výzkumu. Správa NP a CHKO Šumava se ještě před ukončením těžby dohodla s tehdejším podnikem Rašelina Soběslav s.r.o., že zde nebude provedena klasická rekultivace, nýbrž projekt revitalizace lokality. Tak byly, místo srovnání plochy a vysázení dřevin, vyhloubeny mělké bazény k zachycení srážkové vody a přehrazeny odtokové strouhy. „Revitalizační práce trvaly dva roky, tedy v letech 2002 až 2004,“ řekla Eva Zelenková. Odborníci, kteří chodí do této lokality buď sami nebo s exkurzemi, konstatovali, že vrácením vody do bývalého rašeliniště se zde až překvapivě rychle opět vyskytují rostlinné druhy, které tam dříve rostly.
Aby byl pro návštěvníky zajištěn bezpečný přístup, započalo se s budováním 1,5 km dlouhého chodníku, jehož ⅓ je poválková (z dřevěných fošen), který povede od vodáckého kempu, až k téměř 10 m vysoké dvoupatrové vyhlídkové věži.
Návštěvníci se dozví podrobné informace o lokalitě z pěti tabulí, které budou instalovány podél stezky. Pro zahraniční návštěvníky pak budou k dispozici informační letáky v německém jazyce.
„Soumarský Most sám o sobě je místem s vysokou návštěvností a dá se očekávat, že se nová naučná stezka stane hojně navštěvovaným místem, podobně jako tomu je u zpřístupněných slatí v centrální části národního parku. Lokalita je blízko Stožce a není daleko ani od vlakové zastávky Soumarský Most. Bavorští návštěvníci pak mohou nasednout na vlak v Novém Údolí,“ dodal Josef Štemberk.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 24.10.2011 17:07



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka