Ubytovny Správy šumavského parku přestanou prodělávat

Správa NP a CHKO Šumava chce lépe využít potenciál svých devíti ubytoven. Provoz některých z nich byl dlouhodobě ztrátový. Zlepší se vstřícnost ke klientovi, možnost on-line rezervací, kvalita vybavení, propagace a skončí doba pravidel - kdy byly na ubytování v lukrativních místech národního parku ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Správa NP a CHKO Šumava chce lépe využít potenciál svých devíti ubytoven. Provoz některých z nich byl dlouhodobě ztrátový. Zlepší se vstřícnost ke klientovi, možnost on-line rezervací, kvalita vybavení, propagace a skončí doba pravidel - kdy byly na ubytování v lukrativních místech národního parku až nepochopitelné slevy nebo se tu bydlelo dokonce zadarmo.
Dlouhá léta ztrátový - takový byl v předchozích letech systém pronajímání pokojů v ubytovnách, které provozuje Správa NP a CHKO Šumava. Jakkoliv to bude znít neuvěřitelně, tak řada správových ubytoven v lukrativních oblastech jako je Kvilda nebo Jelenní Vrchy prodělávala!
Současné vedení správy parku chce jejich potenciál využít lépe. Podle ředitele Jiřího Mánka bylo důležité nejprve najít systémové řešení.
„Národní park Šumava je území, které ročně navštěvuje více než milion turistů. A provoz našich ubytoven je ztrátový?! S tím se neumím a nechci smířit. Správa NP a CHKO Šumava se musí chovat jako každý jiný ekonomický subjekt, to mimo jiné znamená do svého majetku investovat a pak ho dle možností smysluplně využívat, aby se vložené investice vracely,“ argumentuje Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Správové ubytovny, kterých je na území národního parku devět, mají své standardní vybavení a mohou si najít svého nenáročného klienta, kterému nevadí společná kuchyňka, nebo společné sociální zařízení.
„Naše ubytovny nejsou komfortní hotely, ale bezesporu mohou mít své stálé hosty. Myslím, že právě nenáročný klient je ten, který do národního parku jezdí, aby si užil zdejší jedinečnou a unikátní přírodu,“ říká náměstek ředitele odpovědný za práci s veřejností Tomáš Fait.
Systém provozu ubytoven byl doposud nastaven neekonomicky. Na základě starých pravidel mohla být hostovi zrušena rezervace i pár dní před příjezdem. Důvodem bylo například to, že přednost dostal přespolní dělník, který měl pracovat v lese.
Správa parku bezplatně pronajímala pokoje dělníkům v lese, kteří sem za prací dojížděli i z druhého konce republiky.
„Správa parku tím pro práci v lese snižovala konkurenceschopnost místních lidí. To je další důvod, pro který v dříve nastaveném režimu nechceme pokračovat,“ říká ředitel Mánek, který zaměstnávání místních lidí podporuje.
Do ubytoven se léta neinvestovalo, nábytek leckdy není v dobrém stavu, sociální zařízení nevyhovující. Chyběla jakákoliv forma propagace a práce s klientem. Chyběla i chuť odpovědných pracovníků dělat cokoliv navíc.
Ztráty v některých ubytovnách byly vzhledem k množství turistů, kteří na Šumavu jezdí neuvěřitelné - pohybovaly se od 200, do 600 tisíc korun ročně, což je pro současné vedení správy parku nadále nepřijatelná situace.
Ve třech zařízeních zůstane i nadále zachovaný systém slev – na ubytovnách v Kašperských Horách, ve Vimperku, ale také v Českých Žlebech.
„Musíme mít prostor pro ubytování našich partnerů, jako jsou vědci nebo studenti vysokých škol. Ti budou mít možnost ubytování se slevou i nadále ve Vimperku a v Kašperských Horách. Do Národního parku Šumava jezdí také hojně i školy za výukou. I těmto skupinám chceme samozřejmě vyjít vstříc a to konkrétně v ubytovně v Českých Žlebech. Tam mohou naši nabídku nadále využívat pro své žáky v rámci environmentálního vzdělávání, které máme na dlouhodobě velmi vysoké úrovni,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí parku.
Za peníze, které touto změnou správa parku vydělá, se koupí nové vybavení.
„Chceme peníze turistům vrátit zpět. Koupíme do ubytoven nový nábytek a zrekonstruujme sociální zařízení. V některých ubytovnách se o takové věci nikdo nestaral 15 let,“ uvádí Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.
„Nabídka ubytoven se nově objeví i s fotografiemi na internetových stránkách www.npsumava.cz. Veřejnost bude mít možnost si vše prohlédnout, rozhodnout se, on-line si pokoj zarezervovat, jako je to standardem všude jinde,“ uvádí Kvapil.
„Chceme se ke svěřenému majetku chovat odpovědně. I státní podnik je zapotřebí spravovat jako firmu, hlídat náklady a hledat všechny cesty k příjmům a ne jej spravovat socialistickým stylem – z cizího krev neteče,“ uzavírá ředitel Mánek.


Kde jsou ubytovny Správy NP a CHKO Šumava?
Borová Lada, Rokyta, Kvilda, Kašperské Hory, Dobrá, Hartmanice. Jelení Vrchy, České Žleby, Rejštejn


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 30.07.2013 17:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka