Uměle odchované poštolky už létají volně nejen u Chlumu

Na plzeňskou Záchrannou stanici živočichů se dostaly ještě jako vajíčka, bylo jich pět a jejich máma je snesla do truhlíku k uschlým muškátům na parapetu jednoho panelového domu v Sokolovské ulici. "Majitelce bytu však přítomnost poštolčí rodinky na okně vadila, a tak chtěla, abychom si vajíčka...

Jarní servisní akce AUTO CB

Na plzeňskou Záchrannou stanici živočichů se dostaly ještě jako vajíčka, bylo jich pět a jejich máma je snesla do truhlíku k uschlým muškátům na parapetu jednoho panelového domu v Sokolovské ulici. "Majitelce bytu však přítomnost poštolčí rodinky na okně vadila, a tak chtěla, abychom si vajíčka odvezli. Podobné případy dost neradi řešíme a snažíme se vždy lidi spíše přesvědčit. V tomto případě však byla paní neoblomná a pohybem v pokoji samičku sedící na vajíčkách poměrně často rušila. Vyzvedl jsem proto 10. května 2011 v podvečer oněch pět kropenatých vajíček a vyhověl požadavku majitelky bytu," líčí šéf stanice Karel Makoň začátek příběhu, který šťastně skončil v těchto dnech.

Přímo z Lochotína putovala vajíčka nejkratší cestou a co nejrychleji do umělé líhně kolegy Vlastimila Voráčka z Roupova. "Ten pro nás již několik let úspěšně a profesionálně líhne nejrůznější druhy ptáků z ohrožených, vysekaných či poškozených hnízd. V tomto roce to pro něj byla již druhá snůška poštolek také z ohroženého hnízda, kterou též úspěšně vylíhl."

Netrvalo dlouho a z pěti vajíček se na stanici vrátila (5.6. 2011) celkem tři několik hodin stará mláďata (viz fotografie). Byla pouze tři, jelikož zbývající dvě vejce byla neoplozená a nebo čerstvě snesená a přesunem poškozená.

První dny svého života trávila poštolčata pod žárovkovým světlem staré stolní lampičky. Jakýsi provizorní inkubátor jim nahrazoval mámu, zajišťoval potřebnou teplotu a stal se jejich dočasným domovem. Role táty (samečka starajícího se o přísun potravy) se ujali lidé ze stanice, kteří téměř nepřetržitě servírovali dlouhou pinzetou přímo do hladových zobáčků malé kousíčky laboratorních myší, potkanů a jednodenních kuřátek. Individuální péče spojená s pravidelným krmením trvala přes tři týdny do doby, než se naučila mláďata trhat a přijímat potravu sama.

Zhruba v pátém týdnu od vylíhnutí byla pak mláďata přesunuta o třídu dál, a to do velké voliéry k ostatním zkušenějším a starším poštolkám. Zde se naučily základním návykům chování dravce, cvičily křídla a trénovaly spolu s ostatními poštolkami.

Ve finále dostaly na nohy ornitologické kroužky a za pěkného počasí a přítomnosti fotografa Bohumila Máška, byly na strništi za stanicí (Plzeň – Doubravka) úspěšně vypuštěny (3.8.2011).

Kolem stanice se zdržovaly i na konci týdne a z čerstvě přeoraného strniště s hlasitým pokřikem sbíraly a nosily vyorané „myši“ (hraboše).

"Tímto způsobem je ze ZSŽ Plzeň vypuštěno a vráceno zpět do volné přírody cca 20 – 30 mláďat poštolky obecné ročně. Všechna vypouštěná mláďata jsou kroužkována a zprávy o jejich pohybu pak dostáváme průběžně ještě několik let po jejich vypuštění," vysvětluje Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 07.08.2011 07:12



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka