Unie podpořila výstavbu sběrných dvorů

Integrovaný projekt výstavby sběrných dvorů odpadů pro osm obcí v Plzeňském kraji je jedním z 32 dvou projektů v oblasti odpadového hospodářství podpořených z Evropského regionálního a rozvojového fondu Evropské unie (ERDF) v rámci českého Operačního programu INFRASTRUKTURA (OPI) Evropské unie.

Cílená propagace v Plzni

Integrovaný projekt výstavby sběrných dvorů odpadů pro osm obcí v Plzeňském kraji je jedním z 32 dvou projektů v oblasti odpadového hospodářství podpořených z Evropského regionálního a rozvojového fondu Evropské unie (ERDF) v rámci českého Operačního programu INFRASTRUKTURA (OPI) Evropské unie. Na základě rozhodnutí o přidělení finančních prostředků tak získá Účelový svazek obcí pro výstavbu sběrných dvorů odpadů v Plzeňském kraji, jehož členem je osm měst a obcí Plzeňského kraje na svůj integrovaný projekt 17,4 miliónu Kč, jako 75% dotaci. Celková výše projektu je cca 24 miliónů Kč.
Svazek rovněž očekává 10% podporu ze strany Státního fondu životního prostředí, o kterou rovněž požádal, zbylých 15% investic budou vlastními prostředky jednotlivých obcí.
V Plzeňském kraji tak vzniknou ve městech Bělá nad Radbuzou, Horní Bříza, Nýrsko, Spálené Poříčí, Třemošná, Zbiroh a obcích Štěnovice a Strašice moderně vybavené sběrné dvory odpadů, které výrazným způsobem zkvalitní systém nakládání s odpady v obcích a jejich spádových územích a budou sloužit občanům a obyvatelům obcí pro správné a legální ukládání odpadů.
Projekt, který byl připravován od července loňského roku, a který připravila a koordinuje Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, je jedním z pilotních projektů Plánu odpadového hospodářství Plzeňského kraje a prioritních projektů kraje v oblasti odpadového hospodářství, které ve své přípravné fázi finančně podpořil Plzeňský kraj. "Plán odpadového hospodářství Plzeňského kraje navrhuje, aby legální a dostatečně vybavený sběrný dvůr odpadů, jako nejvhodnější zařízení pro nakládání s odpady v obcích byl v každé obci kraje, která má více jak dva tisíce obyvatel," uvedl Marek Sýkora z regionální rozvojové agentury. Právě finančně podpořené obce doposud sběrné dvory neměly nebo jejich stávající sběrné dvory nevyhovují. Všechny sběrné dvory odpadů tak budou sloužit pro celkem 25 tisíc obyvatel obcí, kde budou sběrné dvory odpadů postaveny, včetně jejich spádových území menších okolních obcí se jedná o více jak 70 tisíc obyvatel, které by mohly sběrné dvory odpadů v případě dohody a spolupráce obcí využívat.

Výstavba a provoz sběrných dvorů odpadů je aktuální a důležitý například s ohledem na již schválenou novelu zákona o zpětném odběru elektroodpadů, který má být zahájen 13.srpna tohoto roku. Právě od tohoto data jsou všichni výrobci či dovozci uvádějící na trh spotřební elektroniku povinni zajistit systém zpětného odběru starých a ze strany veřejnosti nepoužívaných elektrických a elektronických výrobků a uhradit jejich legální odstranění s předností materiálového využití. Právě sběrné dvory odpadů jsou místy, kde mohou být tato vyřazená zařízení shromažďována a následně odvážena do zpracovatelských závodů. Pro obce, které mají sběrný dvůr odpadů, tak odpadají náklady, které doposud ze zákona o odpadech za tyto výrobky musely hradit ze svých vlastních rozpočtů.

Dle stanoveného harmonogramu realizace projektu by všechny sběrné dvory odpadů měly být zprovozněny počátkem roku 2006. Kromě podpory výše uvedených osmi obcí bylo rovněž podpořeno město Přeštice, které rovněž obdrželo finanční prostředky na výstavbu sběrného dvora odpadů a Sdružení obcí pro výstavbu a provoz skládky Černošín, které obdrželo více jak 30 miliónů Kč na výstavbu zařízení pro třídění odpadů pro oblast Tachovska a Stříbrska.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
22.07.2005 08:05




0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka