Univerzitní galerie vystavuje finské plakáty

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni pořádá od 18. června do 12. července v Univerzitní galerii v Jungmannově ulici výstavu finských plakátů Pekky Loiriho. Výstava představuje plakáty Pekky Loiriho (*1946), které v sobě jak zahrnují střídmou skandinávskou estetiku, tak i září pe...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni pořádá od 18. června do 12. července v Univerzitní galerii v Jungmannově ulici výstavu finských plakátů Pekky Loiriho.
Výstava představuje plakáty Pekky Loiriho (*1946), které v sobě jak zahrnují střídmou skandinávskou estetiku, tak i září pestrobarevným světem čistých barev. Finské plakáty Pekky Loiriho byly představeny na jaře 2008 nejprve v Muzeu de Artes Visules, Bogota v Kolumbii (4. 3. – 30. 4. 2008) a poté v galerii Altán Klamovka, Praha, „Loiri in Prague“ (14. 5. – 8. 6. 2008). Jako součást obou výstav vyšel katalog LOIRI / BOGOTÁ / PRAGUE / PAGATELLI, který byl vytištěn za podpory Ministerstva kultury Finska. Nyní je můžete získat i na této výstavě. Katalog stručnou formou postihuje plakátovou tvorbu Pekky Loiriho doplněnou o teoretické texty poselství práce designéra a tvůrce plakátu.

Mezi Loiriho oblíbenou barevnou kombinaci patří žlutá, modrá a červená. Na pozadí vysoce designérsky vykultivované estetiky plochy čistých barev vytvářejí celkovou dynamickou kompozici, která je pro tvorbu Pekky Loiriho charakteristická. Za touto dynamikou se skoro vždy skrývá příběh mistrovsky převedený do dvojrozměrného prostoru plakátu pomocí vizuální zkratky jako například u plakátu Nixon in China - plakát na operu (1992) nebo Macbeth - divadelní plakát (2004). Stejně tak dobře dokáže vytvořit dynamiku jen z černé a bílé, jako je tomu u plakátu Jak se Vám líbí - divadelní plakát (2007).

Počátky tvorby Pekky Loiriho jsou spojeny s knižním studiem WSOY, kde zastával pozici kreativního ředitele. Navrhl mnoho knižních úprav, symbolů a log. S divadelním plakátem začal až v osmdesátých letech. Pedagogicky působil na Vysoké škole umělecko - průmyslové v Helsinkách, v letech 1983 - 1997 zastával funkci rektora MG v Helsinkách. Jeho tvůrčí činnost je také spojena s výukou na vysokých umělecko - průmyslových školách ve Stockholmu, Kodani, Paříži, Soulu, Krakově, Reykjavíku a na Evropské škole plakátů v Torinu, kde vede kurzy jako hostující profesor. Získal mnoho prestižních mezinárodních ocenění jako například cenu The Icograda Award v roce 2007 na Helsinském bienále plakátů. V roce 1991 získal ocenění Finského kulturního fondu a byl zvolen grafikem roku. Od roku 2004 působí jako prezident bienále plakátu v Laithi. Jeho plakáty jsou zařazeny v desítkách renomovaných galerií a muzeí ve světě. Pravidelně vystavuje na důležitých mezinárodních výstavách plakátů.

Jeho práce jsme již měli možnost vidět v Praze v roce 2001 v Národním technickém muzeu na výstavě Poselství plakátu. Zde se tehdy sešla evropská špička tvůrců plakátů, z nichž podstatná část prošla polskou plakátovou školou Henryka Tomaszewského. Koncem 60. let 20. století se v ateliéru H. Tomaszewského ve Varšavě sešli později celosvětově uznávaní grafici, jako Alain Lé Quernec, Tierry Sarfis a bývalí členové skupiny GRAPUS z Francie, Pekka Loiri a Kari Piippo z Finska, Piotre Kunce a Lech Maiewski z Polska a Karel Míšek z České republiky. Pro všechny zmíněné se plakátová plocha stala životním poselstvím jejich tvorby. Na konci minulého roku jsme část z nich mohli vidět v altánu Klamovka v Praze na prvním E-MAIL & DESIGN – VIRTUÁLNÍ BIENÁLE 2007 http://www.augdesign.cz/aktual/projekty-e-mail.php. Kde mimo jiné vystavovalo dalších 80 grafiků.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 21.06.2008 09:02



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka