Úřad pro jadernou bezpečnost věnoval Českému západu auto

Státní úřad pro jadernou bezpečnost se sídlem v Praze věnoval koncem roku 2009 občanskému sdružení Český západ z Karlovarského kraje v pořadí již čtvrtý osobní automobil. Sdružení, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku, ho využije pro své aktivity, napříkla...

Cílená propagace v Plzni

Státní úřad pro jadernou bezpečnost se sídlem v Praze věnoval koncem roku 2009 občanskému sdružení Český západ z Karlovarského kraje v pořadí již čtvrtý osobní automobil. Sdružení, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku, ho využije pro své aktivity, například pro dovážení dětí do mateřské školy a na doučování, k doprovázení klientů na úřady či vykonávání terénní sociální práce v dalších lokalitách.

Sdružení Český západ sídlí v Dobré Vodě, malé obci na Toužimsku, ale své klienty, za kterými dojíždí, má i v dalších podobných lokalitách na Tepelsku – v Nové Farmě, Služetíně či v Bezděkově. Pracovníci sdružení navíc dovážejí malé děti z Dobré Vody do deset kilometrů vzdálené mateřské školy v Toužimi a ty starší vozí po škole zase zpět na doučování. „Práce našeho sdružení v Dobré Vodě a okolí by bez automobilů byla nemyslitelná. Za vším je potřeba dojíždět, protože v obci není obchod, škola, pošta ani úřady. Pořízení auta je však pro neziskovou organizaci velmi nákladné, a tak jsme velice rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Ten nám za dobu našeho osmiletého působení věnoval již čtyři z evidence vyřazené automobily, čehož si velmi vážíme,“ popisuje Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu, která koncem roku přebrala v Praze automobil Fabia za přítomnosti ředitele kanceláře úřadu Ing. Karla Kloudy CSc.

Český západ v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Cílem sdružení je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. V roce 2001 byla v místní romské komunitě téměř stoprocentní nezaměstnanost, ale v roce 2008 pracovalo již více než 60 % členů této komunity. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla letos 1. prosince oceněna cenou Gypsy Spirit.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.01.2010 09:28



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka