Už druhou sezónu hlídají Šumavu cyklohlídky

Turisty, kteří tráví dovolenou na území Národního parku Šumava, hlídají společné cyklohlídky Policie ČR a Informační a strážní služby Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Turisty přímo v terénu informují o všem potřebném, dohlíží na dodržování pravidel ochrany přírody. V přípa...

Cílená propagace v Plzni

Turisty, kteří tráví dovolenou na území Národního parku Šumava, hlídají společné cyklohlídky Policie ČR a Informační a strážní služby Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Turisty přímo v terénu informují o všem potřebném, dohlíží na dodržování pravidel ochrany přírody. V případě potřeby zachraňují životy.
Informují turisty a radí jim, která místa na území Národního parku Šumava navštívit, hlídají, aby nevstupovali do území, kde je z důvodu ochrany přírody zakázaný vstup a v případě potřeby zachraňují životy – již druhou letní sezónu projíždí Šumavou cyklohlídky složené z pracovníků Informační a strážní služby Správy Národního parku Šumava a Policie ČR.

Během prázdnin řeší i desítky případů - většinou se jedná o zakázané vstupy. Díky nim se ale podařilo loni zachránit i čtyřletého chlapce a sedmaosmdesátiletého seniora.

„Chlapec se ztratil při sběru borůvek nedaleko Bučiny na Kvildsku. Vzhledem k jeho věku bylo obrovským štěstím, že byl šťastnou náhodou nalezený takhle rychle. Bylo to hlavně díky tomu, že cyklohlídky operují přímo v terénu,“ popisuje Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava, který má Informační a strážní službu na starosti.

Společné cyklohlídky brázdí Šumavou od začátku letošních prázdnin. Jednou nebo dvakrát týdně vyráží na trasu dlouhou zhruba sedmdesát kilometrů,

„Hlídáme a kontrolujeme především hojně navštěvovaná turistická místa, rekreační oblasti kempy a podobně,“ uvádí pracovník Informační a strážní služby Jiří Demeter, s tím, že nejčastěji mířili do oblasti Borových Lad, Knížecích Plání nebo Pramenů Vltavy.

Mezi nejčastější přestupky, které cyklohlídky řeší, patří nepovolené vjezdy automobilů a cyklistů do částí, kde nemají co dělat. Podobných případů jsou desítky.

„Velkou výhodou je i to, že na kole se dostaneme a velmi rychle na místa, kam by to s autem nešlo,“ doplňuje Demeter.

„Smyslem cyklohlídek ale není rozdávat pokuty, ale hlavně v terénu působit preventivně a v případě potřeby zajišťovat potřebný informační servis,“ uzavírá Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 25.08.2013 14:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka