V Bukovci vyrostla vodní elektrárna

ČEZ dokončil stavbu páté vodní elektrárny v západních Čechách. Vznikla za 47 milionů korun v areálu bývalé papírny na Berounce v Plzni-Bukovci.

Cílená propagace v Plzni

ČEZ dokončil stavbu páté vodní elektrárny v západních Čechách. Vznikla za 47 milionů korun v areálu bývalé papírny na Berounce v Plzni-Bukovci. Nejmodernější zařízení svého druhu v Česku o výkonu přes 600 kilowattů začne dodávat elektřinu 4. ledna 2007, kdy ČEZ zahájí zkušební provoz. Na posledním kontrolním dnu před spuštěním nové malé vodní elektrárny (MVE) to řekl Jiří Kysilka z ČEZ Obnovitelné zdroje.
V průměrném roce by měla elektrárna vyrobit téměř 3000 MWh energie. Hotová je strojovna se dvěma Kaplanovými turbínami, každé o výkonu 320 kW, i oba generátory. Dokončen je také vtokový objekt elektrárny včetně takzvaných rybochodů, což jsou bezpečné "objížďky" pro říční živočichy. Vyřizování povolení, zejména od rybářů a životního prostředí, trvalo přes dva roky.
Technologie nové MVE přišla na 25 milionů Kč. Téměř shodnou sumu stála stavba včetně nákupu areálu papírny z počátku minulého století. Ten koupil ČEZ před 3,5 roku za devět milionů Kč a nepotřebné budovy rozprodává.
"Není to špatná lokalita. Jsme sice na spádu jen 2,7 metru. Ekonomika by byla lepší od třech metrů výše. Využili jsme ale místo, kde už MVE byla," uvedl Kysilka. Bukovecká elektrárna ukončila výrobu před více než 40 lety. Poslední dobu areál chátral a definitivní ránu mu zasadila povodeň v roce 2002.
Firma stále prověřuje v západočeské Šumavě další lokality, kde by mohla postavit nové MVE. "Dobrá místa jsou nenávratně pryč a směrem, kterým bychom se měli ubírat, je větrná energie" řekl Kysilka. ČEZ připravuje lokalitu Rokyta mezi Antýglem a Srním, která bude obdobná jako Bukovec. Proti se zatím stavěl Národní park Šumava, jenž argumentuje tím, že místo je ve zpřísněné druhé zóně parku. ČEZ má novou studii, kterou znovu parku předloží.
Čtyři západočeské MVE patřící ČEZ vyrobí letos vinou nedostatku vody v létě a na podzim vyrobí o 20 až 25 procent elektřiny méně než v roce 2005. V regionu bývalé Západočeské energetiky očekává ČEZ produkci 33.000 megawatthodin, loni to bylo 41.000 MWh, zhruba jedno procento z objemu prodané elektřiny v Plzeňském kraji a Karlovarském kraji. Zhruba stejný objem elektřiny nakupuje ČEZ od 270 soukromých vlastníků vodních elektráren v západních Čechách, zejména na Klatovsku a Domažlicku. "Jejich výkon je zhruba shodný s našimi pěti zdroji v regionu," uvedl Kysilka.
Celkovým výkon čtyř MVE v Plzeňském kraji je 10,49 MW. Největším zdrojem energie z vody je elektrárna Vydra na Šumavě s výkonem šest MW, která se každoročně podílí na výrobě elektřiny v západočeském regionu téměř třemi čtvrtinami. S 2,55 MW výkonu je druhý zdroj na přehradě Hracholusky na Plzeňsku. Třetí je šumavské Černé jezero s výkonem 1,5 MW. Nejmenším a nejstarším vodním zdrojem je stokilowattová Čeňkova pila z roku 1912.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 24.12.2006 17:45



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka