V bývalém Americkém centru je Dům digitálních dovedností

V Plzni vzniklo v bývalém sídle Amerického centra nové vzdělávací středisko. Dům digitálních dovedností, který poskytuje vzdělávání všem věkovým kategoriím v oblasti moderních informačních technologií, zahájil provoz 10. března. Kromě kurzů pro děti a seniory nabízí ojedinělou aktivitu pro rodiče dě...

Cílená propagace v Plzni

V Plzni vzniklo v bývalém sídle Amerického centra nové vzdělávací středisko. Dům digitálních dovedností, který poskytuje vzdělávání všem věkovým kategoriím v oblasti moderních informačních technologií, zahájil provoz 10. března. Kromě kurzů pro děti a seniory nabízí ojedinělou aktivitu pro rodiče dětí se specifickými poruchami a speciální semináře pro pedagogy.
Dům digitálních dovedností zahájil provoz 10. března v bývalém Americkém centru Plzeň v Dominikánské ulici 9. „Jde o jedinečný projekt města zaměřující se na vzdělávání všech věkových kategorií v oblasti IT dovedností. Žijeme v moderním světě a měli bychom mít příležitost seznamovat se se všemi jeho vymoženostmi,“ říká náměstek primátora Miloslav Šimák.
Objekt bývalého Amerického centra byl přizpůsoben provozu vzdělávacího střediska za zhruba tři miliony korun v průběhu pěti měsíců. „Museli jsme provést rekonstrukci topení, elektrických a datových rozvodů, vzduchotechniky, klimatizace i osvětlení. Upravili jsme a vybavili sedm učeben,“ upřesňuje Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.
V přízemí bude otevřena souběžně s aktivitou vzdělávání, tedy od pondělí do pátku v čase od 8 do 20 hodin kavárna. „Je nekuřácká s možností připojit se prostřednictvím WiFi k internetu. Aby se propojila s duchem budovy, je designově pojatá jako klávesnice počítače. Autory návrhu jsou akademičtí architekti Milan Varvařovský a Tereza Varvařovská,“ doplňuje ředitel.
Celková kapacita učeben je 85 studentů. „Začínáme s omezeným počtem kurzů, abychom odladili provozní náležitosti. S maximálním využitím učeben počítáme se začátkem školní roku 2014/2015,“ sdělil Luděk Šantora.
Už nyní se ale děti mohou přihlásit do zajímavých kroužků, jako je například Postav a naprogramuj vlastního robota za pomoci robotické stavebnice Lego Mindstorms. „Účastníci budou mít možnost sestavit si nejednoho robota a pomocí jednoduchého na ikonách založeného programovacího rozhraní jej i ovládat,“ upřesňuje vedoucí Domu digitálních dovedností Iveta Hrotková.
V kurzu Vytvoř si vlastní knihu mohou děti být na chvíli autorem, ilustrátorem, grafikem, sazečem i knihvazačem. Vyzkouší si experimentování s písmem i čistou práci v programu InDesign. Z kurzu si odnesou hotovou knihu. „Další nevšední momenty děti zažijí v kurzu Staň se fotografem pro Google, který, jak název napovídá, se orientuje na tvorbu, úpravu a publikaci fotografií pod dohledem certifikovaného ´google fotografa´ Ondřeje Boučka,“ doplňuje Iveta Hrotková.
Pro období prázdnin připravuje Dům digitálních dovedností příměstské tábory pro děti, ve kterých se zaměří na programování, pokusy, fotografii a video.
Počítač naplno a Komplexní kurz fotografie jsou věnovány seniorům. „Počítač naplno je určen těm, kteří s ním začínají nebo těm, kteří zatím objevují, co všechno jim jeho užívání může nabídnout. Seznámí se s počítačem, jeho základními programy a fungováním,“ sděluje Ivona Krausová z Domu digitálních dovedností. Kurz se skládá z 20 lekcí a bude přizpůsobený tempu seniorů.
Možnost mají senioři také přihlásit se do virtuální Univerzity třetího věku. Ta svoji činnost zahájila v loňském roce. „S výukou v letním semestru jsme začali v první dekádě února kurzem Historie a současnost české myslivosti,“ upozorňuje Ivona Krausová a připomíná, že možnost ještě se přihlásit mají zájemci na emailu krausovai@plzen.eu nebo na telefonu 607 007 392.

Další aktivitou, která je do značné míry v naší republice výjimečná, budou semináře určené rodičům dětí se specifickými poruchami učení. „Rodiče seznámí s dostupnými programy, díky kterým se jejich děti snadněji, lépe a zábavnou formou naučí například vyjmenovaná slova, doplňovat háčky a čárky nebo základní početní operace. Prakticky si vyzkouší užívání programů speciálně vyvinutých pro výuku a pomoc dětem se specifickými poruchami učení. Rodič tak získá představu o možnostech, jak pomoci svému dítěti,“ říká Vojtěch Škarda.
Partnerem pro dítě na internetu je seminář připravený rovněž pro rodiče. Dozví se, jakým způsobem mohou pomáhat dětem v pohybu po internetu, sociálních sítích nebo na takzvaných seznamkách. Naučí se chránit své dítě před možnými nástrahami, a to efektivněji než jen cestou zákazů. „V kurzu Kyberšikana pro rodiče dostane rodič školního dítěte ucelené informace o šikaně v prostředí internetu, sociálních sítí a mobilních telefonů. Seznámí se s tím, jak své dítě preventivně chránit, jak mu pomoci vyhnout se potížím a jak v případě odhalení šikany postupovat. Dostane užitečné informace, na koho se obrátit, když se jeho dítě stane obětí, a také, jakou úlohu může nebo by měla sehrát škola,“ doplňuje Vojtěch Škarda.
Speciální nabídka je připravena pro pedagogy plzeňských základních škol. „Ve spolupráci s Institutem dalšího vzdělávání a Střediskem moderního vzdělávání pro ně organizujeme semináře orientované na technické i metodické zvládnutí moderních technologií a vytváření interaktivních výukových materiálů,“ sděluje Vojtěch Škarda.
Žáci základních škol se mohou těšit na různé soutěže, díky nimž se mohou aktivně zapojit do výuky, prakticky využít své znalosti IT techniky a vyhrát nejmodernější přístroje z dané oblasti. „Momentálně na sedmi základních školách organizujeme první ročník soutěže ´Vyzkoušej si být na chvíli učitelem´,“ dodává Vojtěch Škarda.
Nové vzdělávací středisko bude souběžně sloužit i jako školicí zařízení pro zaměstnance magistrátu v oblasti informačních technologií.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 20.03.2014 15:02



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka