V centru Plzně bude Česká hlava

Chcete se dozvědět více o některých nových objevech a technických zajímavostech? Pak se vypravte v pátek či v sobotu 22. - 23. 9. do centra Plzně, kde na Vás bude čekat Věda a technika v ulicích.

Cílená propagace v Plzni

Chcete se dozvědět více o některých nových objevech a technických zajímavostech? Pak se vypravte v pátek či v sobotu 22. - 23. 9. do centra Plzně, kde na Vás bude čekat Věda a technika v ulicích. Tato výstava pořádaná v rámci projektu na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava a spolufinancovaná Plzeňským krajem a Evropskou unií v rámci společného regionálního operačního programu je určena pro širokou veřejnost.

Výstava se uskuteční v rámci Dnů vědy a techniky, které zahájí ve čtvrtek 21. 9. Vědecká kavárna. V době od 14 do 16.30h si poseďte a popovídejte v Měšťanské besedě nad šálkem kávy se špičkovými vědci, které jste měli možnost vidět v seriálu České hlavy. Průvodcem Vám bude i v tomto případě Vladimír Kořen, moderátor ČT.

V pátek a sobotu se pak například na náměstí Republiky seznámíte s autem na vodíkový pohon, elektromobily, vozem Škoda Roomster a motorkou Jawa 650 Style. Můžete si též vyzkoušet simulátor stavu beztíže Aerotrim, který je používán pro výcvik pilotů a kosmonautů či usednout do kokpitu formule A1 a stát se na chvíli jejím pilotem. Možná ani nevíte, že se v Plzni vyráběly závodní formule či že zde vznikají velmi úspěšné moderní automobily s retro designem. Ti mladší jistě ocení, že si mohou i bez řidičského průkazu vyzkoušet řízení elektrovozítka Zubřík, jehož ovládání zvládne i předškolní dítě.

Mnozí z Vás jistě pamatují dnes již historický autobus ŠKODA 706 RTO, který můžete renovovaný opět obdivovat v plné kráse. V sobotu se jím dokonce budete moci svézt do trolejbusové vozovny v Cukrovarské ulici, kde se dozvíte spoustu zajímavostí z historie trolejbusové dopravy a vyslechnete odborný výklad o výrobě trolejbusů značky Škoda, která má právě letos své 70. výročí. Představí se Vám unikátní 60 let starý trolejbus 3Tr, který patří do řady, která zahajovala provoz v Plzni a teprve čeká na důkladnou rekonstrukci. Všechny trolejbusy reprezentující vývoj od 40. let do současnosti budete moci spatřit pohromadě do 14 hodin, poté se historické vozy vydají podle speciálního jízdního řádu na jízdu ulicemi Plzně. Den otevřených dveří vozovny Cukrovarská bude doplněn promítáním filmů o historii výroby a provozu trolejbusů, prohlídkami trolejbusové vozovny a jejího technického zázemí s odborným výkladem a budete si zde moci zakoupit si místenku na sobotní noční a nedělní okružní jízdy po Plzni historickými trolejbusy.

Lepší představu o alternativních zdrojích energie získáte, zavítáte-li do stanu ČEZ ve Smetanových sadech, kde zároveň uvidíte modely palivového cyklu uhelné elektrárny, větrné elektrárny, fluidního kotle, palivové kazety jaderné elektrárny, kontejneru na použité jaderné palivo, budete si moci vyzkoušet, jakou námahu dá vyrobit vlastní silou energii na šlapacím kole či nahlédnout do mlžné komory.

Na tomto stanovišti se Vám představí i zbrusu nové „Parakolo“ pro osoby s ochrnutými dolními končetinami jehož hnací silou jsou paže. Budete se moci seznámit se systémem bezpečnostního zabezpečení používaném při monitoringu ostře sledovaných prostor, prohlédnout si moderní protipovodňové zábrany či zjistit, že Plzeňská karta je nejkomplexnějším projektem nasazení a využití městské čipové karty u nás.

Zajímá Vás astronomie a rádi byste speciálním dalekohledem pozorovali erupce na Slunci? Přijďte do Kopeckého sadů a uvidíte různé typy dalekohledů. Některými lze pozorovat fotosférickou vrstvu, na níž bývají viditelné např. skvrny a fakulová pole, dalekohledem na pozorování chromosféry lze vidět protuberance a erupce. Nebo se jen podívejte dalekohledem po okolí a vyzkoušejte si, jak se změní obraz při různém zvětšení, velikosti pozorovacího pole, rozlišovací schopnosti apod. Pojďte se vypravit za zatměním slunce, prohlédnout si, jak se vaří fotosféra na Slunci, zahrát si na kosmonauta nebo jen zasoutěžit či otestovat své astronomické znalosti! Seznamte se také s činností meteorologické stanice používané při expedicích za slunečními zatměními. Stanice umožňuje během zatmění i mimo něj měřit několik meteorologických veličin. Na zmenšeném prostorovém modelu souhvězdí si ověřte, jak se nám jeví souhvězdí na obloze, a jak jsou hvězdy rozmístěny v prostoru ve skutečnosti. Expozice je připravována ve spolupráci s Hvězdárnou Rokycany a západočeskou pobočkou České astronomické společnosti.

Na přípravě výstavy se významnou měrou podílela i Západočeská univerzita v Plzni, katedra obecné fyziky například připravila ve spolupráci s hvězdárnou interaktivní dílny, soutěže či trojrozměrné promítání, katedra biologie pak zajímavou expozici detailů běžných rostlin ve městě „Po čem denně šlapeme“ a interaktivní dílnu „Voda pod mikroskopem“ přibližující mikrosvět ve sladké vodě. Zejména děti ocení hravý program o vodních ptácích v Plzni vyskytujících se v rekreační oblasti Boleveckých rybníků. Zajímavý program připravily i další katedry na ostatních stanovištích.

Ve stanu Akademie věd v Křižíkových sadech si můžete vyrobit vlastní zemětřesení, změřit jeho sílu a zároveň získat informace o seismické situaci u nás i ve světě. Nebo si popovídat s vědci o aktuálních tématech, která jsou předmětem jejich bádání. Přesvědčíte se na vlastní oči, že se mikrovlnná trouba nepoužívá jen v kuchyni! S její pomocí lze například vysoušet knihy poškozené při povodních. Může dokonce nahradit i sklářskou pec. Tato unikátní technologie, která je českým vynálezem, přináší do sklářství úplně nové možnosti. Z ekologického hlediska je tento způsob tavení skla o třetinu méně energeticky náročný, nevypouští téměř žádné toxické zplodiny a navíc se u ní i lépe pracuje, neboť z ní nesálá takové teplo, jako z běžné sklářské pece.

Střední průmyslová škola sdělovací techniky v Praze Vás pobaví svým fyzikálním cirkusem a dozvědět se budete moci i Jak se rodí dinosauři.

Jaká bude doprava budoucnosti? Jakou budoucnost má železniční doprava v Evropě?
Odpovědi na tyto otázky můžete nalézt, shlédnete-li vizualizace a filmy s dopravní tématikou v prostoru Hlavního nádraží. Chcete se dozvědět, jak se řídí vlaky? Podívejte se na pracoviště, kam se běžně cestující nedostane – do řídicího centra výpravčích. V pátek uvidíte parní lokomotivu přezdívanou „Kafemlejnek“ a motorovou jednotku 814 Regionova. V sobotu se pak můžete vydat na výlet parním vlakem do Klatov, kde bude probíhat Den železnice.

V Národním památkovém ústavu U Zlatého slunce v Prešovské ulici objevíte některá „Plzeňská tajemství“ – unikátní technické památky, dozvíte se něco o archeologii a svou zručnost si vyzkoušíte v dílně pro hravé, kde si budete moci pohrát se stavebnicí Merkur či hlavolamy. Jistě Vás okouzlí hologramy, které tu na Vás též budou čekat. Dozvíte se, že díky unikátní patentované technologii firmy Optaglio se do počítačem generovaného hologramu vejde např. celá automapa ČR.

Pro žáky základních a středních škol bude v pátek dopoledne od 8 do 14h v aule ZČU v Jungmannově ulici probíhat pásmo vystoupení „Přednášková show“, na které však bude nutno rezervovat si místa předem. Zároveň bude vyhlášena soutěž, které se budou moci zúčastnit za každou školu max. 2 družstva, která budou řešit úkoly v rámci výstavy v ulicích. Vyhlášení výsledků a předání cen bude v pátek ve 14 hod.

Jak vzniká vlna tsunami? A jak vodní smršť, tornádo nebo cyklón? Víte, jak se zbavit zemské tíže? A jak fungují laviny? To a mnohem více se můžete dozvědět a hlavně si vyzkoušet v pracovních dílnách, které na Vás čekají v rámci francouzské expozice „Malá mozaika fyziky“. Jedná se o 15 dílen a 10 pokusů, které srozumitelnou formou vysvětlují některé fyzikální jevy. Její součástí je i 15 plakátů na téma nejnovějších vědeckých objevů.

Katedra chemie ZČU Vás přesvědčí, že chemie může být docela zábavná

Víte, kdo jsou to Debrujáři? Přijďte se s nimi seznámit! Naučí Vás jednoduché pokusy, které pak můžete provádět bez obav i doma a vyrobíte si zajímavé předměty, které si budete moci odnést z výstavy jako suvenýr.

Jak vypadá Váš virtuální dvojník? Jak se titulkuje přímý přenos? Jak se využívá výpočetní grafika ve filmu a digitální fotografii? Jak využít biometrii v běžném životě? To vše se dozvíte při návštěvě Měšťanské besedy, kde navíc můžete shlédnout některý z dokumentů seriálu České hlavy, známého z vysílání ČT1.

K procházce po technických památkách Vás vyzve kvíz, po jehož vyplnění a odevzdání si budete moci odnést i drobnou odměnu.

Připraven je i doprovodný program, v rámci kterého můžete potkat v ulicích i tančící roboty v provedení dvojnásobného mistra světa a mistra Evropy v Electric Boogie Martina Pořízka a jeho taneční skupiny, nechat se uzavřít do obří bubliny či se v páteční podvečer nechat vynést vzhůru připoutaným balónem a s výšky shlédnout na Plzeň žijící vědou a technikou.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.08.2006 12:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka