V Chanovicích přibývá lidových řemeslníků

Z 22 na 27 se rozšiřuje expozice nositelů tradic lidových řemesel ČR v Chanovicích. Spolu s ministerstvem kultury a Vlastivědným muzeem Dr. Hostaše v Klatovech se obec snaží zachraňovat a ukazovat klasickou lidovou tvořivost pracující s tradičními materiály.

Cílená propagace v Plzni

Z 22 na 27 se rozšiřuje expozice nositelů tradic lidových řemesel ČR v Chanovicích. Spolu s ministerstvem kultury a Vlastivědným muzeem Dr. Hostaše v Klatovech se snažíme zachraňovat a ukazovat klasickou lidovou tvořivost pracující s tradičními materiály, řekl starosta obce se 720 obyvateli Petr Klásek.
"Střediskem pro nositele je Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, což je na druhém konci republiky," ředitel Klatovského muzea Luboš Smolík. Chanovičtí mu nechtějí konkurovat, ale vytvořit takové informační centrum na druhé straně republiky. Protože tady sousedíme se západní Evropou, tak se obci podařilo získat obci grant na překlad průvodce a dnes ho můžeme nabízet Němcům, Francouzům, Angličanům a Italům, dodal.
Ministr kultury udělil tituly za rok 2006 dalším pěti lidem, kteří budou mít brzy svá díly v Chanovicích. Ručnímu výrobci kamenných brousků Jaroslavu Sucháčkovi ze Vsetínska, kováři Josefu Hruškovi z Valašského Meziříčí, Ludmile Kočišové z Vnorov, která vyrábí figurky z kukuřičného šustí, Daně Ptáčkové z Morkovic, tvořící z vrbového proutí, a Miloslavě Zatloukalové z Brodku u Konice, pracující s lýkem.
Nositelé tradic se představí veřejnosti 7. července na Dnu řemesel v Chanovicích, kde bude k vidění 60 různých řemeslníků. "Veřejnost se o to velmi zajímá. Na prvním dni bylo 700 lidí, loni třikrát více," řekl Klásek.
Titul nositele tradic uděluje ministerstvo od roku 2001 po doporučení OSN a UNESCO. Mezi zajímavé držitele patří Milan Macho, nejmladší z oceněných, který plete košíky z loubků z borovice. Dřevo se naštípá, máčí a paří a nožem se z něho nařeže centimetrový pásek, který se vplétá do kostry jako vrbové proutí; mořením vnikají třeba fialové výrobky, vysvětlil Smolík. Zajímaví jsou kováři a hračkáři. Plzeňský kraj má mezi mistry řemesla Rudolfa Volfa z Kolovče za keramiku a kováře Miloslava Trefance z Klatov-Čínova.
Obec vytvořila expozici před dvěma lety ve zrekonstruovaných prostorách bývalé maštale chanovického zámku. V něm je kromě této expozice ještě v opraveném sklepení výstava lidových řemesel Pošumaví. Obec už čerpala na různé projekty včetně čističky 20 evropských dotací, celkem 11 milionů Kč.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
16.02.2007 14:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka