V domácnostech rozsvítíme miliony světelných zdrojů, kraj je na chvostu

V českých domácnostech se denně rozsvítí 66,5 milionu světelných zdrojů: wolframových žárovek (42 %), kompaktních „úsporek“ (31 %), „halogenek“ (11 %) či stále častěji LED žárovek (10 %).

Jarní servisní akce AUTO CB

Oproti loňsku jich v domácnostech přibylo 2,5 milionu, a to zejména v rodinných domech. Vyplývá to z podzimního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1208 respondenty*.

 „Nejvíce světelných zdrojů se rozsvítí v Olomouckém, Jihočeském a Královéhradeckém kraji, kde jich na domácnost připadá více než 21. Naopak nejméně jich svítí v kraji Plzeňském, Pardubickém a na Vysočině, kde je průměr domácnosti okolo jedenácti. Oblibě se těší hlavně kompaktní zářivky, ale největší dynamiku růstu vykazují LED žárovky. Neúsporným zdrojům světla dlouhodobě vévodí wolframové žárovky,“ shrnuje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

Roste zejména dynamika nákupu úsporných zdrojů světla, které už představují téměř polovinu (46 %) světelných zdrojů. Neúsporné zdroje sice stále převažují  (54 %), ale jsou postupně nahrazovány energeticky méně náročnými alternativami.

Průzkum ukázal, že Češi se světlem více experimentují a přemýšlí nad vytvořením lepší světelné pohody. Nejčastěji si lidé přidali světla v obývacím pokoji, kuchyni a ložnici. „Dokupují nejen nové žárovky, ale pořizují si i více svítidel, zejména různé lampy a přenosná svítidla. Největší zájem je o svítidla s vestavěnými LED žárovkami,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.

33 % „úsporek“ skončilo na skládce, nikoli v recyklaci

Domácnosti se kromě nákupů nových světelných zdrojů zbavují těch nefunkčních: jen letos jich vyřadily 16,4 milionu kusů.  Z toho 2,8 milionu představovaly kompaktní zářivky, které je kvůli malému obsahu toxické rtuti nutné nechat ekologicky recyklovat.

 „Vyřazené úsporné zářivky je třeba odnést na sběrné místo. Bohužel, třetinu úsporek (33 %) lidé vyhodili do směsného odpadu místo do speciální sběrné nádoby. To znamená, že zhruba 10 kilogramů toxické rtuti skončilo nekontrolovaně na skládkách. Recyklací je navíc možné využít více než 95 % materiálu obsaženého ve světelných zdrojích a tím šetřit přírodní zdroje,“ dodává Zuzana Adamcová.

Nicméně i tak se daří Čechům dosahovat nadstandardní míry recyklace „úsporek“: „Již nyní plníme limity Evropské unie pro sběr světelných zdrojů, které se Česká republika teprve chystá zavést,“ dodává Zuzana Adamcová. Tuzemské domácnosti a firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 734 tun světelných zdrojů.

Počet sběrných míst stále roste

V Česku je nyní k dispozici přes 4400 sběrných míst. „Vysloužilé zářivky lze odevzdat ve sběrných dvorech, obchodech s elektrem či u prodejců světelných zdrojů. Malé sběrné nádoby jsou také velmi často rozmístěny v supermarketech či nákupních centrech, na obecních a městských úřadech,“ shrnuje Zuzana Adamcová. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na  www.ekolamp.cz.

Spotřebitelé mohou nově zjistit nejbližší sběrné místo také pomocí aplikace „Kam s ní?“, kterou si mohou zdarma stáhnout do mobilního telefonu nebo tabletu. Kromě mapy sběrných míst aplikace navíc obsahuje popis jednotlivých druhů světelných zdrojů a kvíz na procvičení znalostí. Aplikace je dostupná pro zařízení s operačním systémem Android a iOS.

POZNÁMKA: Výzkum letos pro společnost EKOLAMP provedla výzkumná agentura Markent formou interview mezi 1208 respondenty ve věku od 18 do 64 let z celé České republiky.

 


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka