V Domažlicích ´frčí´ levné set-top boxy

V Domažlicích jdou na dračku přístroje na příjem digitálního televizního signálu, který začali lidé v příhraniční oblasti přijímat od 1. listopadu. Nejžádanější jsou hlavně nejlevnější set- top boxy v ceně kolem 1600 korun. Až šestkrát dražší přístroje s pevným diskem zatím příliš nenakupují.

Jarní servisní akce AUTO CB

V Domažlicích jdou na dračku přístroje na příjem digitálního televizního signálu, který začali lidé v příhraniční oblasti přijímat od 1. listopadu. Nejžádanější jsou hlavně nejlevnější set-top boxy v ceně kolem 1600 korun. Až šestkrát dražší přístroje s pevným diskem zatím příliš nenakupují.
"Lidé je zatím nevracejí, i když problémy s příjmem digitálního signálu tu jsou," uvedl Zdeněk Hora z prodejny TV plus Elektron poblíž domažlického náměstí. Podle něj nakupují zejména konvertory od 1500 do 2000 korun. Podle Hory je zatím digitální signál dost slabý. Na Domažlicku nyní platí, že kdo má dobrý analogový signál, má bezproblémový také příjem číslicového signálu. Kde byl příjem se šumy, tam se to seká a čtverečkuje, dodal.
"Doporučuji jim, aby si kupovali přístroje nad 2000 korun. Tam, kde je sporný signál, ty levnější nefungují," řekl Petr Řezníček z domažlické prodejny Elektro-prodej-servis. Ve městě nabízejí konvertory všechny prodejny včetně supermarketů i větších potravin. Lidé přístroje nevracejí. "Půjčím jim je a oni si je doma vyzkouší. Když jim nevyhovuje, půjčí si kvalitnější," uvedl Řezníček.
Vysílač Vraní vrch, odkud lidé jak analogové, tak digitální vysílání přijímají, zajišťuje podle odborníků nejlepší příjem signálu lidem ve směru na severozápad, tedy na Poběžovicko až k Mariánským Lázním na Chebsku. Naopak ve směru na Klatovsko je podle Hory signál špatný. Nejlepší by byl vysílač na nejvyšší kótě na Domažlicku na Čerchově, ale z politických důvodů byla anténní věž postavena na Vraním vrchu, 15 km od Domažlic.
Starostové několika příhraničních obcí si už stěžují, že ani digitální vysílání neodstraní problémy v příhraničí. "Například Nemanice s 500 obyvateli přijdou o signál," uvedl starosta Klenčí Karel Smutný. Martin Roztočil z Radiokomunikací vyzval starosty, aby dávali informace, kde signál nebude. "Je jasné, že pohraničí bude dál trpět," uvedl Řezníček.
Set-top boxy umožňují zatím jenom příjem pozemního digitálního vysílání České televize (ČT) - ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4 Sport, a všech stanic Českého rozhlasu. Nova by se měla rozhodnout ve středu. Čeká na vyjádření Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jíž adresovala svou žádost o účast v experimentu. Prima na digitální vysílání zatím nepřechází.
Lidé v regionu, kteří si pořídí set-top boxy, měli už od listopadu přijímat také německé televizní stanice ARD, ZDF a BR 3, které už s digitálním vysíláním začaly. "Máme informace, že digitální signál 12 programů z Německa naladíme až 20. prosince," uvedli Řezníček i Hora. Vysílač Hoher Bogen by měl být několikrát silnější než Vraní vrch.
"Hlavním důvodem, proč se zvolily v dalším kroku jako první právě Domažlice, je řešení problému rušení programu ČT 2 německým digitálním rozhlasem," řekl systémový inženýr ČT Karel Moulík. Digitální vysílání funguje dosud v okolí velkých měst Praha, Brno a Ostrava.
Ještě čtyři měsíce budou lidé v regionu přijímat současně analogové i digitální vysílání, poté dosavadní analogové vysílání skončí. Do té doby nastaví Radiokomunikace co nejlépe své antény do prostoru.
Zbylé dva vysílače v Plzeňském kraji Krašov (pro Plzeňsko) a Svatobor (pro Klatovsko) mají přejít na digitální vysílání až v roce 2009. S úplným ukončením analogového vysílání v celé ČR se počítá v říjnu 2010.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 09.11.2006 08:03



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka