V Horažďovicích za 40 milionů rekonstruují bývalý mlýn

Bývalý mlýn v Nábřežní ulici v Horažďovicích se do roka a půl dočká nové podoby i využití. Výsledkem rekonstrukce, která zde byla zahájena, bude pobytové centrum environmentální výchovy pro 40 - 45 dětí. Přestavba objektu vyjde bezmála na 40 mil. korun, z toho 33 mil. půjde z evropských peněz, zbyte...

Jarní servisní akce AUTO CB

Bývalý mlýn v Nábřežní ulici v Horažďovicích se do roka a půl dočká nové podoby i využití. Výsledkem rekonstrukce, která zde byla zahájena, bude pobytové centrum environmentální výchovy pro 40 - 45 dětí. Přestavba objektu vyjde bezmála na 40 mil. korun, z toho 33 mil. půjde z evropských peněz, zbytek zaplatí kraj.
Před objektem v Nábřežní ulici 283 v Horažďovicích se v pátek 5. října sešli hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec, jeho náměstek Ivo Grüner a starosta Horažďovic Karel Zrůbek, aby slavnostně zahájili jeho rekonstrukci.
„Otázka, jak naložit s touto stavbu uprostřed té krásné části Horažďovic, dlouhodobě město tížila. Jsem rád, že se nám podařilo najít její využití a přeji všem, kdo ji budou využívat, aby se jim tu líbilo,“ řekl při zahájení rekonstrukce hejtman Milan Chovanec.
Mlýn, který byl v polovině minulého století určen k demolici, bude nyní přestavěn a získá nové využití. Historickou stavbu v havarijním stavu, která není památkově chráněná, koupilo před pěti lety za 2,5 mil. korun minulé vedení Plzeňského kraje pro krajskou Galerii Klatovy/Klenová. Vzhledem k tomu, že se však stavba nachází v záplavovém území, odmítlo současné krajské vedení umístit do tohoto objektu výtvarná díla a rozhodlo se pro jiné využití.

Na atraktivním pozemku poloostrova řeky Otavy by tak nyní mělo vzniknout pobytové centrum ekologické výchovy s kapacitou 40 – 45 osob, určené pro žáky základních i středních škol, pro občanská i zájmová sdružení z regionu i bavorské Horní Falce.
„Žáci budou moct prozkoumávat tuto lokalitu – poznávat řeku Otavu, dozvědí se, jací živočichové tu žili dříve a jací se vyskytují nyní, seznámí se s využíváním energie z alternativních zdrojů, jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické články a malá vodní elektrárna, která v objektu byla už v 19. století. Získají povědomí o nakládání s odpady a jejich využití. Středisko ukáže také rýžování zlata a perlorodky, které byly v řece Otavě popsány už v 16. století,“ říká náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.
Rekonstrukce přijde bezmála na 40 mil. korun. Z toho půjde 33 mil. z Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 ČR - Svobodný stát Bavorsko 2007 - 2013, zbytek bude hradit ze svého rozpočtu Plzeňský kraj.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 08.10.2012 14:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka