V Kasejovicích žijí rumunští Češi

Stát by podle starostky Kasejovic Hany Čápové měl rumunským Čechům, kteří se do Česka stěhují za prací z oblasti Banátu, udělovat občanství rychleji než ostatním přistěhovalcům.

Jarní servisní akce AUTO CB

Stát by podle starostky Kasejovic Hany Čápové měl rumunským Čechům, kteří se do Česka stěhují za prací z oblasti Banátu, udělovat občanství rychleji než ostatním přistěhovalcům. "Jde o bezproblémové a pracovité rodiny a jsme připraveni přijmout další krajany, kteří z rumunské horské oblasti hojně odcházejí," uvedla v minulých dnech při setkání s krajany a zástupci rumunské župy Caras-Severin Čápová.
V obci se 1300 obyvateli dnes trvale žije 27 rumunských Čechů ve věku 20 až 40 let, z nichž všichni pracují přímo v Kasejovicích, dále v Chanovicích a Blatné. "Někteří z nich už si kupují domky," uvedla Čápová. Obecní úřad spolu s diecézní charitou zařídí přistěhovalcům dočasné ubytování i práci, nejprve většinou v zemědělství. "Mluví stále velmi dobrou a příjemnou staročeštinou z plzeňské oblasti," dodala.
Krajané musejí čekat na vyřízení občanství pět let jako imigrant jakékoli jiné národnosti. "Navíc už v Rumunsku se složitou cestou vykupují z tamního občanství. Česko by jim mělo dát občanství dřív," uvedla starostka. S tím souhlasí také Ivo Doukoupil z obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, který v Banátu pomáhá Čechům s vybavováním počítačových učeben.
V květnu budou kasejovičtí zastupitelé schvalovat smlouvu o spolupráci s rumunskou obcí Gernik. V ní žije podle jejího místostarosty Václava Piečka 460 Čechů, ale v roce 1992 jich bylo stejně obyvatel jako Kasejovic. "Mladí lidé odešli kvůli nedostatku práce zejména na Plzeňsko a do Skalné a Lubů na Chebsku," dodal. Podle něj potřebují nádherné české vesnice v rumunských horách více propagace, aby tam Češi jezdili na dovolenou a vozili peníze.
Starostka navštívila oblast poprvé v roce 1998, kdy se zúčastnila pravidelného festivalu českého folkloru. "Tolik českých písniček, jako umí tamní děti, naše ratolesti nezazpívají," uvedla Čápová. Starostka se vrátila domů a požádala české firmy, zda by nemohly těmto chudým lidem pomoci. "Viděla jsem, jak těžce s koňmi obdělávají horská políčka. Já bych na to pole ani nedošla," dodala.
Kasejovický podnikatel, který má firmu PV Electronic, založil v Gerniku pobočku na výrobu cívek a montáž elektronických dílů. "Zaměstnává 23 lidí a nyní tam staví novou halu pro 40 lidí," uvedl Dokoupil.
Do Banátu přišli čeští osadníci za Rakousko-Uherska v roce 1827. Stovky rodin především z Plzeňska, okolí Prahy a Kladna se vydaly na vorech po Dunaji do neobydlené hraniční oblasti. Nejprve založily vesnici Svatá Alžběta a Svatá Helena. Později přibylo Rovensko, Šumice, Bígr, Gernik a Eibenthal. V současné době ve vesnicích žije přibližně 2000 krajanů. Před 15 lety to bylo zhruba pětkrát více.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 15.04.2006 16:20



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka