V Kolovči přemelou báby na dívky za dva roky

Ještě dva roky, do srpna 2009, si musejí počkat staré báby na to, až se v Kolovči na Domažlicku spustí mlýn a "přemele" je na mladé dívky. Od roku 1850, kdy se objevují první zmínky o pověstném zázračném mlýnu, se v něm totiž mlelo asi jen patnáctkrát. S určitou přestávkou za minulého režimu to vychází tak jednou za pět až sedm let.

Cílená propagace v Plzni

Ještě dva roky, do srpna 2009, si musejí počkat staré báby na to, až se v Kolovči na Domažlicku spustí mlýn a "přemele" je na mladé dívky. Od roku 1850, kdy se objevují první zmínky o pověstném zázračném mlýnu, se v něm totiž mlelo asi jen patnáctkrát. S určitou přestávkou za minulého režimu to vychází tak jednou za pět až sedm let, řekl Václav Pergl, starosta tisícihlavé obce, která před pár dny oslavila 810. let svého založení.
První zprávy o jedné z nejstarších obcí v kraji se objevily už v roce 1197. Vzkvétat však začala hlavně v 17. a 18. století, kdy se stala součástí sedm kilometrů vzdáleného chudenického panství. "V období průmyslové revoluce se obec rozvíjela i díky židovské enklávě, která tu zakládala hodně manufaktur, například na výrobu kartáčů a sirek, které se tu vyráběly vůbec jako první v kraji," vysvětlil starosta.
Právě díky vazbám k minulosti a rodovým kořenům sahajícím až do 17. století se mezi místními občany dodnes udržují velmi silné vazby. Starosta o místních mluví jako o pravověrných "kolofantech". Kromě jiného by nikdy neřekli "ta" Koloveč. "Přestože i to je mluvnicky správné, všichni tu používají ’ten’ Koloveč," dodal.
Obyvatele malé vísky, jež leží na mezinárodní cyklotrase z Řezna do Plzně, proslavil nejen zázračný mlýn, ale nechvalně také kolovečské sluneční hodiny fungující pouze přes zimu. "Protože byly vymalovány drahými barvami, nechali nad ně lidé kdysi udělat stříšku, takže přes léto, když bylo slunko vysoko, čas neukazovaly," dodal starosta.
Široko daleko věhlasná byla kdysi kolovečská keramika. V minulosti, ještě v letech 1840 až 1860, v obci a okolí fungovalo 24 keramických dílen, které se živily její výrobou a prodejem. "Po průmyslové revoluci ale přišel konec a dnes tradice přežívá jen díky Rudolfu Volfovi," dodal. Už 12 let má Volf v obci Muzeum techniky a řemesel s 5000 exponáty. Hlavní částí expozice jsou řemeslnické dílny a kompletní interiér hospody z roku 1920 a holičství z roku 1925 s až hrozivě působícími elektrickými stroji na ondulaci vlasů. Ročně ho navštíví zhruba 7000 turistů.
Spolu s rituálem přemílání starých na mladé chtějí kolovečtí v srpnu 2009 uspořádat, po mnohaleté pauze, setkání rodáků.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 18.08.2007 11:55



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka