V Koutě na Šumavě už se vaří pivo

Kdyňský podnikatel po 35 letech obnovil v Koutě na Šumavě výrobu Koutského piva, které bylo díky místní vodě nejvyhlášenější v západních Čechách i v Bavorsku.

Cílená propagace v Plzni

Kdyňský podnikatel po 35 letech obnovil v Koutě na Šumavě výrobu Koutského piva, které bylo díky místní vodě nejvyhlášenější v západních Čechách i v Bavorsku. Od soboty už se na 12 místech domažlického okresu točí světlá a Koutská desítka a od 10. května i dvanáctka, které se mají prosadit také v Bavorsku. Řekl to Jan Skala, majitel pivovaru, který koupil před čtyřmi roky. Postupně má vyrábět také speciální piva, nejdříve tmavý ležák - čtrnáctku, a časem osmnáctku.
Plně automatizovaný pivovar se čtyřmi zaměstnanci má letos vyrobit 5000 až 6000 hektolitrů piva. V případě poptávky výrobu rychle rozšíří až na 30.000 hektolitrů, ale chce zůstat malým pivovarem. První várku piva uvařil bývalý domažlický sládek Bohuslav Hlavsa před měsícem. "Používáme stoprocentní chmel i slad, žádné koncentráty. Nepasterizujeme," dodal Skala.
Za víkend vytočily dvě místní hospody 16 hektolitrů Koutského piva. Půllitr točeného piva tam stojí 12,99 koruny, což je o tři až čtyři koruny méně, než je běžná regionální cena nejprodávanější značky Gambrinus.
Technologie přišla na 25 milionů korun, desítky milionů stavební úpravy. "Jsem velmi rád, je to atrakce pro turisty. Už se o nás mluví po celém okrese," uvedl starosta obce s 1100 obyvateli Václav Duffek, kterému pivo velmi chutná. O víkendu se v Koutě tvořily fronty. Pivo zaváží Skala také například do Domažlic, Horšovského Týna, Kdyně a na Babylon.
Skala je podle Duffka od krachu pivovaru šestým majitelem areálu s dvouhektarovým pozemkem, ale prvním, který tam něco vybudoval. V Domažlicích chce v květnu otevřít vlastní restauraci ve Školní ulici, ve sklepích pivovaru v Koutě připravuje restauraci s 350 místy. S podobným velmi úspěšným modelem uspěl pivovar Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku. Stejný záměr připravuje v Domažlicích pražská realitní firma Kappel.
Vyhlášenou kvalitu kdyňského piva zajišťovala především kvalitní voda v místní studni. Pivo, zejména nejznámější tmavý Koutský granát, se na panství vařilo bez přerušení od roku 1736 do roku 1971. Současný pivovar nechal postavit hrabě Stadion v roce 1870. Fungoval jako lihovar a sodovkárna a zásoboval i Prahu a Bavorsko. Místní pamatují, že na návsi byl ojedinělý automat na pivo. Do něj se házely žetony, které lidi dostávali jako deputát. Z varny v Koutě byl v roce 1974 odvezen do Národního technickém muzea parní stroj.
V Plzeňském kraji byl dosud kromě Prazdroje malý pivovar Chodovar na Tachovsku, minipivovary v Dobřanech u Plzně a v krajském městě. Od 16. do konce 19. století fungovalo jen na Domažlicku 17 pivovarů, v celém kraji jich bylo kolem 150. V sousedním Bavorsku jich funguje stále přes 1000.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 25.04.2006 09:15



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka