V kraji jsou po orkánu vyčištěny dvě třetiny lesů

V Plzeňském kraji jsou po lednovém orkánu vyčištěny zhruba dvě třetiny postižených lesů. Vichřice poškodila 1,4 milionu krychlových metrů dřeva, což je mírně nad úrovní roční těžby v regionu. Téměř polovina dřevní hmoty ale zůstává v lesích, neboť se ji nedaří prodat. Na trhu, hlavně na nejvíce postiženém Klatovsku a Tachovsku, je přetlak dřeva, zejména méně kvalitního.

Jarní servisní akce AUTO CB

V Plzeňském kraji jsou po lednovém orkánu vyčištěny zhruba dvě třetiny postižených lesů. Vichřice poškodila 1,4 milionu krychlových metrů dřeva, což je mírně nad úrovní roční těžby v regionu. Téměř polovina dřevní hmoty ale zůstává v lesích, neboť se ji nedaří prodat. Na trhu, hlavně na nejvíce postiženém Klatovsku a Tachovsku, je přetlak dřeva, zejména méně kvalitního. Škody se budou pohybovat podle zpeněžení až v několika stovkách milionů korun. Za celý kraj zatím nejsou vyčísleny, odhady mají jen některá města. Další škody vznikají likvidací. Majitelé lesů navíc musejí skladované dřevo chemicky ošetřit, aby ho nenapadl kůrovec.
"Nebezpečí kůrovce, zejména v Národním parku Šumava (NPŠ), stále není zažehnáno. Po teplu a vlhku může kalamita na přelomu července a srpna vypuknout," řekl krajský radní Boris Kreuzberg. Podle něj jsou odstraněny dvě třetiny polomů. Kraj ani obce zatím od státu na likvidaci kalamity nedostaly žádné peníze.
"Celkový objem poškozených lesních porostů dosáhl 1,4 milionu metrů krychlových," řekl vedoucí krajského odboru lesnictví Stanislav Polák. Nejvíce bylo poškozeno Klatovsko, 480.000 m3 dřeva včetně Národního parku Šumava. Na Sušicku je to 350.000 m3 a na Tachovsku 270.000 m3. Nejvíce poškozených lesů je v majetku Lesů ČR. Následky kalamity v kraji budou odstraněny do konce roku, řekl Polák. Teprve poté se sečtou škody, které se zatím nemohou vyčíslit, neboť dřevo se téměř neprodává.
"Jsme určitě za polovinou likvidace, do konce roku to stihneme," řekl zástupce ředitele Krajského inspektorátu Lesů ČR Josef Aišman. Nejvíce postiženými oblastmi bylo Železnorudsko, Klatovsko, na Tachovsku Přimdsko a Plánsko. Tam je naplánovaná likvidace až do prosince. Aišman si netroufl odhadnout škody největší kalamity za posledních 20 let. Záleží na cenách dřeva, které bylo většinou polámané. Zalesňování začne na jaře.
Kašperské Hory na Klatovsku s největší plochou lesů v kraji mají poškozeno 130.000 m3, pětinásobek roční těžby. Téměř 90.000 m3 mají zpracováno, řekl tajemník radnice Jaroslav Rajtmajer. Městské lesy, které obhospodařují 6500 hektarů lesa, z toho 4600 ha v NPŠ, musejí kalamitu odstranit do konce října, než padne sníh. Nebezpečí kůrovce vinou tepla hrozí, v parku už začaly postřiky. V prvních zónách musí město oloupané dřevo ponechat, jinak se ho snaží zpeněžit. "Na odstraňování kalamity jsme od státu žádné peníze nedostali, pouze nám přidělili dotaci 1,8 milionu Kč na opravu věže hradu Kašperk," řekl tajemník.
Klatovská radnice, která vlastní 1000 hektarů lesa, vyčíslila škody na 11.000 m3, což je podle ředitele městských lesů Rudolfa Koldinského téměř dvojnásobek roční těžby. Likvidaci kalamity ukončili v těchto dnech. Z 90 procent šlo o smrk, ze čtyř pětin o zlomené stromy. "Polovina dřeva není prodaná, nikdo ho nechce," dodal Koldinský. Solidní ceny byly ještě v prvním čtvrtletí, nyní se propadly asi o polovinu a navíc všechny pily jsou kulatinou přeplněné. "Máme velké zásoby kulatiny na skládkách v lesích, což je atraktivní pro kůrovce," dodal.
Radnice nahlásila kraji škody do týdne po orkánu. Činí 11 milionů korun. "O žádné dotace jsme nežádali, nikdo neví jak," řekl Koldinský. Podle informací z krajského úřadu stát na škody v lesích nepřispěje.
Klatovy začaly zpracovávat kalamitu velmi brzy, a stačily si tak zajistit techniku. Soukromí majitelé lesů začínají s likvidací kalamity až nyní, kdy se těžební stroje uvolňují. Všechny stroje byly v parku, který díky dotacím na kalamitní těžbu údajně přeplácel.
S likvidací kalamity končí v Domažlicích. Evidují 18.000 m3 polomů, téměř roční těžbu. "Asi 80 procent dřeva jsme prodali, polovinu ještě v prvním čtvrtletí, kdy byly ceny slušné," řekl Jan Benda, ředitel Městských lesů Domažlice s výměrou 3800 ha. Dřevo prodávají stále, zejména velkým pilám v Německu a Rakousku. Pomáhá jim také Sdružení vlastníků soukromých lesů Bavorska. "Stromy ale padají pořád. Plochy se po kalamitě proředily, stěny porostů se obnažily," dodal Benda.
Také ČEZ končí v Plzeňském a Karlovarském kraji obnovu úseků poničených orkánem. Zničil 400 sloupů a vyřadil 52 km vedení, řekl západočeský mluvčí ČEZ Martin Sobotka. Škody se odhadují na 15 milionů Kč. Na majetku kraje a obcí jsou to jednotky milionů korun. Zejména šlo o utrhané střechy.





The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
20.07.2007 07:31



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka