V kraji jsou problémy s výplatou nouze a peněz na péči

Výplaty tzv. hmotné nouze a příspěvků na péči jsou v Plzeňském kraji vinou nefungujícího počítačového programu ochromeny. Lidé je mohou dostávat pouze v hotovosti, převody peněz na účet nebo složenkami zatím systém neumožňuje. Peněz na výplaty mají obce dostatek, ale především kvůli tomu, že se jim daří vyplácet jen málo klientů.

Cílená propagace v Plzni

Výplaty tzv. hmotné nouze a příspěvků na péči jsou v Plzeňském kraji vinou nefungujícího počítačového programu ochromeny. Lidé je mohou dostávat pouze v hotovosti, převody peněz na účet nebo složenkami zatím systém neumožňuje. Peněz na výplaty mají obce dostatek, ale především kvůli tomu, že se jim daří vyplácet jen málo klientů. Vyplývá to z informací zástupců úřadů, které se výplatou dávek zabývají.
Vyladění systému s účetním programem a interními softwarovými systémy očekávají odbory nejdéle do konce února. V Klatovech by se to mělo podařit od konce týdne. "Pereme se s tím. Výplaty na složenky a na účty zatím nefungují," řekla vedoucí klatovského odboru sociální péče a zdravotnictví Hana Křivohlavá. Podle ní je to paradoxní, když radnice nakoupily předepsané moduly a stejný systém výplat státních sociálních podpor funguje už deset let.
"Moduly fungují, ale program nebere pomlčky ve jménech. Věřím, že to dnes doladíme," vedoucí sociálního odboru v Rokycanech Blanka Kohoutová.
Hmotnou nouzi, tedy příspěvky na živobytí a na bydlení, vyplácejí odbory lidem pouze v hotovosti, což jako jediné počítačový program umí. Pracovnice radnice si zvou klienty na úřad, neboť je také chtějí vidět.
U příspěvků na péči eviduje klatovská radnice 1900 dospělých a 300 dětí. "Děti jsme vyřídili prioritně v hotovosti," uvedla Křivohlavá. Z 1900 dospělých, jejichž údaje dostal úřad od správy sociálního zabezpečení, zatím překlopil dvě třetiny z režimu zrušeného důchodu pro bezmocnost. V Klatovech to jsou zatím z 900 klientů čtyři pětiny. Na odbory denně telefonují a chodí lidé a ptají se, jak mají formuláře vyplňovat. Do toho přicházejí klienti s novými žádostmi.
Na rokycanský úřad došlo od Nového roku 100 nových žádostí o příspěvek na péči, které musí úřednice do 30 dnů prošetřit. "Dosud jsme jich prověřili 15. Musíme jezdit po celém okrese a je nás málo," vysvětlila Kohoutová. Kontroloři v terénu zjišťují, zda lidé peníze na péči opravdu využívají a zda se o ně konkrétní osoba stará. Na příspěvky na nouzi přišlo od začátku roku v Rokycanech 40 žádostí, valná většina z nich chce peníze na živobytí, pouze tři lidé na bydlení. Další klienti ještě přijdou, neboť přechodné období trvá do konce dubna.
Rokycanská radnice slibuje, že lidé dávky začátkem února na účty dostanou. Formuláře odeslala v polovině ledna. Lidé v nich musí vyplnit jméno člověka, který se o ně stará, ošetřujícího lékaře a způsob platby.
Peněz na sociální dávky mají zatím města dost. Je to díky tomu, že jsme jich dosud moc nevyplatili, řekla Křivohlavá.
V Klatovech mají pouze tři odvolání lidí, kteří tvrdí, že loni dostávali daleko více peněz na dávky. V Rokycanech odvolání neevidují. Pouze jeden žadatel příspěvku o péčí chce podat na úřad trestní oznámení.
Plzeňskému kraji patří 12 ústavů sociálních služeb, nově center poskytování sociálních služeb, a domovů důchodců. Od ledna dostávají postižení a senioři od státu peníze přímo a sami si hradí péči. Mohou si zaplatit opatrování v ústavech i v rodině od příbuzného. Zástupce hejtmana Václav Červený očekává větší snahu rodin postarat se o své blízké. "Nepočítáme ale v nejbližších letech s úbytkem lidí v našich ústavech. V každém z nich jsou pořadníky. Nemůžeme uspokojit tisíce žádostí a navíc stárneme," řekl Červený. Připustil ale, že ze žádostí je polovina až tři čtvrtiny od lidí, kteří lůžka vyloženě nepotřebují, ale jistí se. Podle statistik je počet lidí v ústavní péči v ČR největší ze zemí EU.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 31.01.2007 17:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka