V kraji končí žně, výnosy by měly být slušné

Letošní sklizeň obilí a olejnin, která začala na Plzeňsku o více než dva týdny dříve než obvykle, pomalu končí. Ozimé ječmeny, řepku a téměř také všechnu pšenici už mají zemědělci posekané, zbývá jarní ječmen. Většina plodin v Plzeňském kraji by měla být ve stodolách do 10. srpna, včetně vyšších poloh Klatovska, Tachovska a Domažlicka. Výnosy i kvalita budou slušné, mírně nad průměrem loňského roku.

Jarní servisní akce AUTO CB

Letošní sklizeň obilí a olejnin, která začala na Plzeňsku o více než dva týdny dříve než obvykle, pomalu končí. Ozimé ječmeny, řepku a téměř také všechnu pšenici už mají zemědělci posekané, zbývá jarní ječmen. Většina plodin v Plzeňském kraji by měla být ve stodolách do 10. srpna, včetně vyšších poloh Klatovska, Tachovska a Domažlicka. Výnosy i kvalita budou slušné, mírně nad průměrem loňského roku, řekl předseda Krajské agrární komory Jaroslav Šíma.
"Na pšenici, jejíž sklizeň začala před deseti až 12 dny, potřebujeme na Plzeňsku ještě tak dva tři teplé dny," dodal. Její výnosy se pohybují mezi 50 až 60 metrickými centy z hektaru, což je mírně vyšší než loni. Hlavně to ale zatím vypadá, že bude většina v lepší "potravinářské kvalitě". Podle Šímy je cena 20 až 25 procent nad loňskou úrovní. Potravinářská se prodává za 3400 až 4100 za tunu, ale dá se vyvézt i za 4200 korun. Ceny krmné pšenice se nyní pohybuje mezi 3600 až 3700 Kč.
Výnosy sklizeného ozimého ječmene byly nad loňskými čtyřmi tunami z hektaru. "U řepky jsme mezi 2,8 až 3,5 tunami, loni jsme byli pod třemi," dodal Šíma. Její ceny stále rostou. Na vině jsou pohromy ve Francii, které zřejmě způsobí výrazný úbytek olejnin v Evropě. Cena řepky je nevyzpytatelná, dnes je maximum mezi 7300 a 7500 korunami, uvedl předseda.
Do konce příštího týdne by měl z polí na Plzeňsku zmizet jarní ječmen, jehož výnosy se podle prvních signálů pohybují mezi 40 až 50 metráky, kvalita je pěkná. "Morava, hlavní dodavatel pro pivovary, zaschla a bude ho zřejmě nedostatek," uvedl předseda. Letošní bude minimálně o 20 procent vyšší, mezi 4500 až 5000 za tunu, loni činila 3200 až 3300, což je mírně méně než současná cena krmného ozimého ječmene.
Lepší ceny by podle Šímy pomohly zemědělcům splatit část starých dluhů, které si vzali na osivo, na prostředky na ochranu rostlin i na techniku.
V kraji jsou osety obilovinami a olejninami zhruba stejné plochy jako loni, ani struktura osevů se příliš neliší. Nejsilněji zastoupenými plodinami jsou pšenice a řepka.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 01.08.2007 07:38



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka