V kraji se loni odevzdalo rekordních 32 tisíc kg použitých baterií a akumulátorů

V Plzeňském kraji bylo v roce 2012 podle dat společnosti ECOBAT odevzdáno k recyklaci rekordních 32 394 kilogramů přenosných baterií a akumulátorů, což je o 23 procent více než v roce 2011. V porovnání s ostatními kraji České republiky je Plzeňský kraj sedmým nejúspěšnějším regionem co do celkového ...

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji bylo v roce 2012 podle dat společnosti ECOBAT odevzdáno k recyklaci rekordních 32 394 kilogramů přenosných baterií a akumulátorů, což je o 23 procent více než v roce 2011. V porovnání s ostatními kraji České republiky je Plzeňský kraj sedmým nejúspěšnějším regionem co do celkového objemu odevzdaných použitých baterií. Dobrou zprávou je, že se do sběru baterií k recyklaci zapojují jak obyvatelé, tak firmy působící v regionu. Významná je i pomoc měst a obcí, z nichž již řada aktivně podporuje a propaguje recyklaci baterií mezi svými obyvateli.

„Češi jsou přeborníky v třídění papíru, skla a plastů. Ve zpětném odběru použitých baterií však zaostáváme. Proto je každý pokrok v této oblasti velmi důležitý,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT, a dodává: „Loni bylo v České republice k recyklaci odevzdáno celkem 920 679 kilogramů použitých baterií a akumulátorů, což je o téměř čtvrtinu více než v roce předcházejícím. Plzeňský kraj se na tomto čísle podílel z 3,5 procent.“

Použité baterie lze odevzdat na řadě míst

V Plzeňském kraji je celkem 970 sběrných míst. Jedno sběrné místo pak připadá na 591 obyvatel. Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny baterie bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství. Kromě toho lze baterie odevzdávat ve sběrných dvorech a mobilních sběrnách nebezpečných odpadů. Společnost ECOBAT organizuje sběr baterii i na školách, úřadech a ve firmách.


Významná pomoc měst

Z celkového objemu baterií a akumulátorů odevzdaných v Plzeňském kraji jich přibližně 38 procent odevzdaly firmy, zbývajících 62 procent pak veřejnost na veřejných, k tomu určených místech. „To, že se do zpětného odběru stále více zapojuje veřejnost, je velmi významné. V jejím vzdělávání nám hodně pomáhají školy v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět a v poslední době stále častěji zástupci měst a obcí. Úzce spolupracujeme s obcemi v Plzeňském kraji a věříme, že do budoucna se jejich počty budou dále zvyšovat,“ říká Petr Kratochvíl. Mezi obce, které se aktivně zapojují – tj. podporují a propagují recyklaci baterií a akumulátorů ve spolupráci s ECOBATEM – patří například Dobřany. Zapojení měst je přitom různé; od propagace recyklace v radničních médiích až k distribuci krabiček Ecocheese do domácností.


„Na podzim loňského roku se město Dobřany zapojilo do kampaně Baterie do koše nepatří,“ připomíná pan Marek Sýkora, starosta Dobřan. „Součástí byla také soutěž, které se mohl zúčastnit každý občan kraje. Zároveň se v našem městě konala i jedna z promoakcí v rámci Festivalu Juniorfest 2012. Bereme to jako konkrétní a účinný počin k ochraně životního prostředí,“ dodává s tím, že v Dobřanech je dostatek míst, kam mohou lidé použité baterie odložit, včetně základní školy.


Výchova k recyklaci už od školních lavic

Do zpětného sběru baterií se v Plzeňském kraji aktivně zapojují mateřské, základní a střední školy v rámci projektu Recyklohraní, aneb Ukliďme si svět. Na konci roku 2012 jich v kraji bylo celkem 155. Nejlepších výsledků ve sběru baterií stejně jako v plnění úkolů zadávaných v rámci vzdělávacího

programu Recyklohraní dosáhly mezi školami v regionu v loňském roce ZŠ Řenče, ZŠ Kasejovice a ZŠ Plzeň (nám. Míru 6).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 25.09.2013 04:19



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka