V kraji stoupá počet softwarových pirátů

Zejména reklamní agentury, projektové kanceláře a firmy z oboru informačních technologií, jejichž jediným pracovním nástrojem jsou počítače, mají v Plzeňském kraji problémy s používáním nelegálními programy.

Cílená propagace v Plzni

Zejména reklamní agentury, projektové kanceláře a firmy z oboru informačních technologií, jejichž jediným pracovním nástrojem jsou počítače, mají v Plzeňském kraji problémy s používáním nelegálními programy. Jejich počet stoupá. Podle Business Software Alliance (BSA) je region v žebříčku počítačového pirátství na šestém místě v ČR. BSA během měsíce osloví v regionu až 5000 malých a středních firem, kterým nabídne své metody ke kontrole legálních programů, jichž je zhruba 60 procent, nebo jim doporučí auditorské firmy. Novinářům to řekl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
V Plzeňském kraji, který je velmi dobře vybaven počítači i internetem, eviduje BSA tu dobu 20 případů pirátství, šest procent z celé ČR. Policisté objasnili za čtyři roky v západních Čechách 146 případů, sedm procent z celé ČR. "Stávají se většinou v Plzni. Jejich objasněnost je 93 procent," řekl Hlaváč. Počet odhalených případů je tak 30 procent. Pirátů je nejvíce v Praze, Jihomoravském a Ústeckém kraji, nejméně v Moravskoslezském kraji.
V Plzni dostal letos pirát padesátitisícovou pokutu a trest 11 měsíců s třiatřicetiměsíčním odkladem. Soud mu současně uložil propadnutí věci, počítače s příslušenstvím a 76 CD nosičů, uvedl Hlaváč.
Podle BSA je pirátství nejvíce rozšířeno u malých a středních firem. Pokud policie nezjistí viníka, jsou odpovědní jednatelé nebo majitelé, což už se děje. Za používání nelegálních programů hrozí odpovědným pracovníkům až pět let vězení. "Firma navíc zaplatí pokutu, propadnou jí věci a ztratí zákazníky," řekl soukromý detektiv Jiří Jakubka, který s BSA spolupracuje. V devadesáti procent případy nahlásí lidé z blízkosti firmy a konkurence. "Velké firmy dělají softwarové audity a mají vlastní systém, který upozorní na nelegální program v libovolném počítači," uvedl Hlaváč.
Podle Jakubky roste počet překupníků, které stále častěji organizují do gangů. Prodejem pirátských nosičů už se zabývají děti od páté třídy. "Řadu takových případů už policie řešila," řekl Jakubka.
BSA také varovala před stahování programů z internetu, zejména v rámci výměnných peer-to-peer sítí na vysokorychlostním internetu. Řadu těchto serverů provozují anonymní firmy například z Kajmanských ostrovů. Svými produkty si mohou stahovat data o klientech a ty poté zneužít. Podle Hlaváče by měli lidé využívat renomované internetové obchody, které mají kamenné pobočky. Signálem, podobně jako na tržnicích, je nízká cena.
Kromě výrobců software přichází česká ekonomika vinou pirátů ročně o 2,7 miliardy korun. Další škody připadají na autorskou hudbu a filmy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 05.12.2006 10:20



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka