V kraji už je sklizeno více než 90 procent plodin

V Plzeňském kraji je sklizeno více než 90 procent hmotnosti obilí a olejnin ze zhruba 85 procent všech osetých ploch. Letošní sklizeň by měla skončit do 20. srpna, zhruba o deset dnů dříve než loni. Díky slušné úrodě i velmi dobrým cenám, které stále rostou, bude většina hospodařících subjektů v zisku.

Jarní servisní akce AUTO CB

V Plzeňském kraji je sklizeno více než 90 procent hmotnosti obilí a olejnin ze zhruba 85 procent všech osetých ploch. Letošní sklizeň by měla skončit do 20. srpna, zhruba o deset dnů dříve než loni. Díky slušné úrodě i velmi dobrým cenám, které stále rostou, bude většina hospodařících subjektů v zisku. Vyrovnají loňské dluhy a zbudou jim peníze na další rok, za posledních šest let je to druhá nejlepší úroda, řekl předseda Krajské agrární komory Jaroslav Šíma.
Ozimé ječmeny, řepku a pšenici už zemědělci posekali, dokončují jarní ječmen. Zbývají vyšší polohy Klatovska, Tachovska a Domažlicka. Velmi dobrá je zejména hmotnost zrna. Nejlepší ceny docilují farmáři u potravinářské pšenice, jarního ječmene a řepky. "S prodejem bych neváhal. Když přijde dobrá cena, prodáme," řekl Šíma.
Výnosy pšenice byly mezi 50 až 60 metrickými centy z hektaru, mírně vyšší než loni. Většina je v lepší potravinářské kvalitě. Ta se prodává za 5000 korun za tunu a o další stokoruny poroste. Na září a říjen už se objevují nabídky za 5400 Kč/t. Cena je meziročně až o 50 procent vyšší. Posiluje i krmná pšenice, která se prodává za více než 4000 Kč.
Zdražuje také jarní ječmen, jehož výnosy jsou mezi 35 až 45 metrickými centy. Na Moravě, která je hlavním dodavatelem pivovarů, zaschl a je ho nedostatek. Cena, kterou nabízí například Prazdroj, je už mezi 5500 až 5600 Kč/t, loni byla téměř poloviční. "Objevují se už nabídky na vývoz za 6000 korun, přitom parametry Prazdroje jsou přísnější," dodal Šíma. Díky tomu roste i cena krmného ozimého ječmene, jehož výnosy šplhaly k pěti tunám a cena je mezi 3500 až 3800 Kč/t.
Řepky získali farmáři z hektaru od 2,8 do 3,5 tun, loni byli pod třemi. Ceny stále rostou a nyní se vykupuje za 7500 až 8000 korun za tunu.
"Letos nikdo ze zemědělců neběduje. Zahojí se," přiznal Šíma. Zaplatí prý staré dluhy, které si vzali na osivo, na prostředky na ochranu rostlin i na techniku. Šíma odmítl, že by vyšší ceny obilí byly příčinou razantního zdražení chleba a pečiva. Růst cen pšenice se může do nové ceny promítnout pouze v pásmu od 70 haléřů do jedné koruny.
Letošní lepší sklizeň podle Šímy nevyvolá větší oseté plochy ani přechod farmářů k lukrativnějším plodinám. "Osevní postupy dlouhodobě držíme, plochy v regionu jsou konstantní," uvedl Šíma.
Na přelomu srpna a září začne sklizeň kukuřice na siláž a okolo 10. září sečení kukuřice na zrno. Výnosy, zejména na jihu od Plzně, by měly být slušné. Zemědělci na Plzeňsku už nyní sejí řepku, ozimý ječmen plánují na přelomu tohoto a příštího měsíce.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 14.08.2007 08:58



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka