V kraji zbyli dva poslední větší výrobci textilu

V Plzeňském kraji zbyli poslední dva větší výrobci textilu, obě ryze české firmy. Klatovská Joka, výrobce pánských košil, dámských halenek a oblečení pro nemocnice se 70 lidmi, a domažlická Hodeta se stovkou lidí, na níž byl koncem letošního ledna vyhlášen konkurz.

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji zbyli poslední dva větší výrobci textilu, obě ryze české firmy. Klatovská Joka, výrobce pánských košil, dámských halenek a oblečení pro nemocnice se 70 lidmi, a domažlická Hodeta se stovkou lidí, na níž byl koncem letošního ledna vyhlášen konkurz. Vyplývá to ze zjištění v obou firmách.
Ještě přes čtyřmi lety měla Joka 500 lidí a vyráběla košile z 80 procent na export. "Západní odběratelé ale před dvěma až třemi lety odešli šít na východ a do Číny," řekl vedoucí obchodu klatovské firmy František Plánička.
Podle něj se musel podnik přeorientovat na domácí trh a nyní exportuje pouze z jedné pětiny. Košile vyšší kvality dodává do sítě prodejen OP Prostějov a do desítek menších kamenných prodejen. Cena košile v obchodech je zhruba 700 korun, u nežehleného druhu 1300 Kč.
Firmě, která má výhradně české pracovnice z Klatovska, se na českém trhu začíná znovu dařit a nyní shání deset žen do výroby. "Máme výrazně lepší kvalitu než čínská AMJ, která chrlí do ČR košile v obrovských objemech, ale vždy v jedné barvě," uvedl Plánička. Lepší užitné vlastnosti košil z Joky jsou podle něj dány složením materiálu, který je český i dovážený.
Látky, jejichž největším dodavatelem je česká Perla, musí obsahovat minimálně 60 procent bavlny a zbytek umělých vláken. Číňané šijí převážně z umělých tkanin. Joka má produkty s dvojnásobnou životností, navíc nyní vyrábí hodně košile na míru pro atypické postavy.
Domažlická Hodeta, výrobce dámských halenek na export, po bankrotu nadále vyrábí, žádná z 90 šiček nedostala výpověď. Konkurzní správce už jednal s monopolním odběratelem halenek, německou firmou Eterna z Frankfurtu. Ta přes deset let dává Hodetě za práci ve mzdě stejně peněz, navíc v eurech, jejichž kurz vůči koruně klesá. Právě dlouhodobě špatně nastavené cenové vztahy s odběratelem, který vozí do Domažlic svůj materiál i střihy, jsou příčinou pádu firmy. Správce dohaduje s Eternou vyšší ceny.
"První kolo jednání dopadlo dobře. Budeme pro ně dělat za vyšší ceny minimálně do 15. dubna, kdy se mění kolekce," řekl správce Bedřich Chaloupka. V úterý se dohodne, zda bude Hodeta pro Eternu nadále pracovat až do konce letošního roku. Po 31. prosinci už Němci s Hodetou nepočítají, neboť koupili slovenskou továrnu Zornica v Bánovcích, řekl správce.
Obchodní oddělení shání jiné odběratele. Čeští obchodníci zatím nabízejí ceny pod výrobními náklady. Navíc si přidávají stoprocentní marže. Největší potenciál má export, první nové kontakty se prý rýsují.
Chaloupka chce Hodetu, jejíž dluhy přesáhnou 30 milionů Kč, prodat v chodu co nejrychleji, zhruba v květnu nebo červnu, s co nejvyšším počtem lidí i zakázek. Její prodejní cena by pak byla pro věřitele výrazně lepší než u firmy se zastavenou výrobou. Měsíční ztráty podniku převyšovaly 600.000 korun měsíčně, ale po první dohodě s Eternou se snížily.
Hodeta nyní vyrábí 800 až 850 halenek denně. V roce 2004 měl podnik 210 lidí a vyrobil ročně 400.000 halenek a košil.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 14.02.2007 11:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka