V muzeu je výstava starých zvyků

V Národopisném muzeu v Plzni začala výstava věnovaná starým českým zvykům a obyčejům na Plzeňsku v minulém století. Mapuje zvyky od lednového svátku Tří králů až po Vánoce.

Cílená propagace v Plzni

V Národopisném muzeu v Plzni začala výstava věnovaná starým českým zvykům a obyčejům na Plzeňsku v minulém století. Mapuje zvyky od lednového svátku Tří králů až po Vánoce. Je uspořádána ze sbírek muzea. Řekla to autorka výstavy Tamara Hájková.
"Je tady vidět, jak lidé slavili masopust, Velikonoce, svátek Božího těla, máje, dožínky či svátek svaté Barbory. Výstava připomíná také řadu poutí a procesí na Plzeňsku," uvedla autorka. Některé z těchto zvyků se udržují dodneška, jiné už zanikly. Podle ní se drží zejména vánoční zvyky, máje či masopustní průvody.
Návštěvníci uvidí na výstavě také různé rarity. "Je tady například zdobený polštářek, který se pokládal na hroby na Den dušiček, replika svaté Lucie, repliky pouťových stánků. Zajímavé jsou i dudácké housle, které mají o mnoho kratší krk než normální housle," uvedla autorka.
"Vzpomínám si, jak jsme jako malé holčičky chodily na svátek Božího těla v průvodu. Byly jsme vystrojeny v bílých šatičkách a z košíčku jsme házely bílé okvětní lístky pivoněk," řekla ČTK návštěvnice výstavy Helena Dvořáková. Tento zvyk se v západních Čechách ale většinou neudržel.
Výstava potrvá do 24. září.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 06.06.2006 10:40



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka