V nejhorším stavu jsou na panelácích balkony

Většina lidí z Plzeňského kraje žijící v panelových domech si chce nechat budovy opravit. Hlavním problémem je, že se nejsou schopni se domluvit. Navíc lidé často preferují drobné opravy před komplexní obnovou domu. Stát je motivuje až čtyřicetiprocentními dotacemi nákladů na revitalizace panelových domů.

Cílená propagace v Plzni

Většina lidí z Plzeňského kraje žijící v panelových domech si chce nechat budovy opravit. Hlavním problémem je, že se nejsou schopni se domluvit. Navíc lidé často preferují drobné opravy před komplexní obnovou domu. Stát je motivuje až čtyřicetiprocentními dotacemi nákladů na revitalizace panelových domů. Zájemci musí mít ale zpracovaný projekt oprav a tepelný audit za zhruba 100.000 korun na běžný panelový dům. Zaznělo to při diskusi o rekonstrukci panelových domů.
Pokud se nájemníci nedohodnou nebo budou čekat a léta šetřit do fondu oprav, hrozí, že nebudou mít kde bydlet a dům se jim sesype jako domeček z karet, uvedl obchodní ředitel Centra podpory bydlení Jaroslav Kovář. Podle soudního znalce ve stavebnictví Miroslava Havla nejsou žádné z panelových domů v tak špatném stavu, že by hrozilo zhroucení. Nejhůře jsou na tom cihlové domy z 50. a 60. let. Izolace z papírové lepenky je zničená a voda prochází zdivem. Do budov zatéká a mají obrovské tepelné ztráty.
Desetitisíce panelových bytů pochází zejména ze 70. a 80. let. Obvodové zdi jsou z tepelně vyhovujícího keramzitu. Horší jsou na tom sendvičové štíty. "Stěny, stropy, čela i svary panelů jsou většinou v pořádku," uvedl Milan Volf, majitel plzeňské společnosti Metalšpric-servis, která panelové domy v kraji opravuje. Havárií je zatím minimum. Dodal ale, že například v Plzni-Doubravce na Masarkykově třídě museli opravovat jednu stěnu domu, jejíž statika byla špatná, neboť svary v rozích panelů byly zrezivělé. Zatím nebyl proveden detailní průzkum domů v Plzeňském kraji.
"Nejhůře jsou na tom balkóny a lodžie, u nichž hrozí utržení nosníků," uvedl Havel. Podle všech zúčastněných nájemníci většinou objednají opravu až poté, když je akutní hrozba havárie.
"Na příští rok vyčlenil Státní fond rozvoje bydlení na opravy ’paneláků’ šest miliard korun," uvedl Kovář. Suma byla podle něj oproti letošnímu roku mírně navýšena a podle Kováře je dostatečná. Lidé mohou získat až 40 procent nákladů, nejvýše 55.000 korun na bytovou jednotku. Musí požádat do konce listopadu a vybráni budou v únoru 2007. Loni ale vyčerpali pouze třetinu sumy, neboť ostatní žádosti nebyly kvalitní. Chyběly jim tepelné audity a projekty. "Řada majitelů nebo nájemníků provádí opravy živelně. Někde ušetří, ale ve finále je to stojí víc," uvedl Volf. Měli by volit certifikované projekční a stavební firmy, u nichž mohou uplatnit reklamaci.
Podle Kováře pomůže Centrum podpory bydlení, které má pobočku v Plzni, všem zájemcům o dotace, hypotéky i výhodnější bankovní úvěry. "Navíc můžeme zajistit od dodavatelů materiálu a prací množstevní slevy," uvedl Kovář. Program obnovy bydlení má nyní v Plzeňském kraji zhruba 18.000 klientů. V celé ČR jich chce mít letos půl milionu. Poskytuje jim bonusové slevy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 18.05.2006 18:03



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka