V pátek se otevírá Svatomartinské. I ve Starém Plzenci

Kvalitní Svatomartinské víno je předzvěstí skvělého ročníku. A letos to platí dvojnásobně. Podle prvních odhadů vinařských odborníků z Vína Mikulov patřícího do portfolia Bohemia Sektu Starý Plzenec totiž bude ročník 2011 výjimečný. Vínu pomohl teplý podzim, a tak se sklízejí hrozny, jejichž mimořád...

Cílená propagace v Plzni

Kvalitní Svatomartinské víno je předzvěstí skvělého ročníku. A letos to platí dvojnásobně. Podle prvních odhadů vinařských odborníků z Vína Mikulov patřícího do portfolia Bohemia Sektu Starý Plzenec totiž bude ročník 2011 výjimečný. Vínu pomohl teplý podzim, a tak se sklízejí hrozny, jejichž mimořádná kvalita už tu dlouho nebyla. Výsledkem je neobyčejná chuť vína. Degustace Svatomartinského, letos pod národní známkou již posedmé, se tak promění ve skutečný zážitek.

S prvním vínem přichází letos na trh pochopitelně také vinařství VÍNO Mikulov. Tradice říká, že svěží mladé víno s příjemnou ovocitou vůní může být poprvé otevřeno vždy 11. listopadu přesně v 11 hodin. Teprve od tohoto okamžiku poskytne milovníkům a obdivovatelům tekutých hroznů opravdovou radost a potěšení. Když se k tomu navíc přidá umění mikulovských vinařů, kteří do práce s révou vkládají celé své srdce, výsledek bude doslova „nadpozemský“. Svatomartinskou slavnost pořádá i Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.
„Naše Svatomartinská vína jsou díky své mladosti šťavnatá a svěží s výraznou primární aromatikou. V letošním roce jsou díky velmi příznivým klimatickým podmínkám v průběhu celé vegetace, zejména pak na přelomu léta a podzimu, navíc velmi pěkně vyvinutá,“ říká výrobní ředitel vinařství VÍNO Mikulov, Ing. František Drahonský.
Se značkou mohou pracovat všichni registrovaní vinaři v České republice, ovšem za splnění podmínek, daných Vinařským fondem. Se značkou „Svatomartinské“ se letos budou prodávat z vinařství VÍNO MIkulov tyto odrůdy:

Víno Mikulov Svatomartinské Müller Thurgau 2011
podoblast Mikulovská, obce Horní Věstonice, Mikulov, Milovice, Dolní Věstonice
sklizeň při 17°-18°ČNM
alkohol 11,6%; zbyt. cukr 4,8 g/l; kyselina 6,6 g/l
Víno jiskřivé zelenkavě žluté barvy. Bohatá a svěží vůně, zpočátku výrazně květinově angreštová přecházející do ovocných tónů připomínající přezrálé broskve. Chuť je svěží, šťavnatá a vyvážená s příjemně kořenitým závěrem. Doporučujeme podávat při teplotě 8-10°C k lehčím úpravám drůbežího masa, jednoduché studené předkrmy.

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2011 rosé
podoblast Znojemská, obec Dolní Kounice
sklizeň při 18°-19°ČNM
alkohol 11,7%; zbyt. cukr 8,7 g/l; kyselina 8,0 g/l
Vyšší, růžově malinová barva. Elegantní ovocná vůně připomínající lesní plody, maliny či jahody, chuť je šťavnatá, lahodně sametová s příjemně elegantní dochutí. Doporučujeme podávat k mořským plodům, rybím pokrmům či k jemné zvěřinové paštičce. Podávejte vychlazené na 8-10°C.

Víno Mikulov Svatomartinské Svatovavřinecké 2011
podoblast Velkopavlovická, obec Čejkovice
sklizeň při 18°-19°ČNM
alkohol 12,6%; zbyt. cukr 2,0 g/l; kyselina 5,6 g/l
Nádherná granátově fialová barva, jemně kořenitá vůně s tóny višňového kompotu, švestek a čokolády. Chuť je svěží, s měkkou tříslovinkou a harmonickou kyselinkou. Doporučujeme podávat při teplotě 12-14°C k pečené drůbeži – Svatomartinské Huse, k terinám, paštikám či k těstovinám.

-----------------------------------------
Další informace o Svatomartinské tradici
Tradice Svatomartinského vína má své kořeny v dobách osvícenského císaře Josefa II. Tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina, tedy 11. listopadu, poprvé v sezóně novým vínem. V tento den totiž vinařům, hospodařícím u větších sedláků, končila služba. Záleželo následně pouze na kvalitě prvního vína, zda budou moci ve své milované práci pokračovat i v dalším roce. To vše se při dobré náladě a se sklenkou jiskrného vína dojednávalo právě v polovině listopadu. Teprve tehdy si vinaři mohli novým vínem společně přiťuknout a oslavit tak nový ročník.
Svatomartinské oslavy byly tradičně časem hodování a bujného veselí. Jde přeci o dobu, kdy už je sklizeň v bezpečí pod střechou a pomalu se blíží tolik očekávaný závěr roku spojený s Adventem a předvánočním půstem. Je báječné, že tento příjemný hodokvas dobrého jídla a rozmarného pití přetrval až do dnešní doby. Neměli by lidé v předvánočním shonu zapomenout na každodenní starosti a využít příchodu mladého vína k milé zábavě a posezení s přáteli? Navíc, když se mladé Svatomartinské víno vydaří, bude podle tradice kvalitní celý ročník.
Je skvělé, že oživení dávné tradice Svatomartinského vína Češi přivítali. Vždyť Svatomartinské loni ochutnal téměř každý druhý Čech. Navíc podle výzkumů téměř tři čtvrtiny spotřebitelů považují Svatomartinské víno za zajímavou tradici, která by se měla i nadále rozvíjet. Podobný výsledek může světoznámá tradice Beaujolais, tedy oslava mladého vína, importovaná z Francie, českému Svatomartinskému jen závidět.
A zájem o značku Svatomartinského vína stoupá i mezi samotnými vinaři. Jen loni vzrostl počet výrobců, kteří mají zájem používat značku Svatomartinské, o celou čtvrtinu. Zatímco v roce 2010 se o tuto značku ucházela stovka vinařů s více než dvěma stovkami vín, letos už jich bylo 125 s více než čtyřmi stovkami vín. Ne každý z nich samozřejmě splnil potřebnou kvalitu. I přesto je výsledek 365 Svatomartinských vín nesporným úspěchem.
V letošní nabídce bílých Svatomartinských vín je nejvíce zastoupená odrůda Müller Thurgau s 96 druhy vín. U dalších bílých odrůd Veltlínského červeného raného je to 23 a u Muškátu moravského 43 druhů. Svatovavřinecké vévodí růžovým mokům s 80 víny a u červených Svatovavřineckých bude možné vybírat z 37 druhů. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými s 62 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé se 17 víny. Dalších 7 vín bude cuvée, neboli směs více odrůd. Od 11. listopadu se tak na tuzemském trhu můžeme těšit na nabídku více než dvou miliónů lahví Svatomartinské lahůdky.
Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995. Od roku 2005 je jejím majitelem Vinařský fond. Každý typ může být vyráběn z uvedených odrůd – buď samostatné, nebo cuvée zmiňovaných odrůd. Před uvedením na trh bude každé víno posouzeno nezávislou komisí, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Pokud ano, bude vinař moci využívat společnou grafickou známku Svatomartinského. Vinaři budou moci použít grafickou známku na své etiketě (za předpokladu zachování grafického manuálu známky), a zároveň mohou využít společnou vzorovou etiketu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.11.2011 07:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka