V Pekle začala výstava 100 let Československých legií

V kulturním domě Peklo je od pondělka k vidění výstava 100 let Československých legií S hlavními událostmi spojenými se zahraničními československými vojsky, které významně přispěly k formování českého a slovenského národa a předcházely vzniku československého státu, seznamuje výstava 100 let Č...

Cílená propagace v Plzni

V kulturním domě Peklo je od pondělka k vidění výstava 100 let Československých legií
S hlavními událostmi spojenými se zahraničními československými vojsky, které významně přispěly k formování českého a slovenského národa a předcházely vzniku československého státu, seznamuje výstava 100 let Československých legií. V Plzni je expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových k vidění ve vstupních prostorách kulturního domu Peklo od 24. března.
Výstava 100 let Československých legií, kterou se rozhodl k významnému výročí uspořádat místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, obsahuje zajímavé informace pro všechny, již se obdobím vzniku první samostatné republiky setkávali jen sporadicky. Podle Oldřicha Vlasáka je toto výročí a jeho připomenutí nezbytné pro další existenci národa a jeho demokratický vývoj. „Jde o významné výročí přesahující hranice České republiky a je podstatné i pro Evropskou unii. Českoslovenští legionáři dobrovolně vstoupili do spojeneckých armád, sváděli tuhé boje a nebáli se zaplatit i cenu nejvyšší za naši svobodu. Jsme jim vděčni za jejich přispění ke vzniku samostatného československého státu a poválečného uspořádání Evropy,“ dodal Vlasák.
Expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových z brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století obsahuje dobové fotografie, dokumenty a zajímavé informace z období vzniku Československých legií.
Poprvé se výstava představila v závěru loňského roku v Evropském parlamentu ve Štrasburgu. V České republice se bude prezentovat v několika městech. Zájem o ni mají i představitelé Slovenské republiky. Do Plzně doputovala z Karlových Varů.
„Je důležité připomínat si zásadní okamžiky historie naší republiky. Legionáři byli po vzniku Československa jakousi oporou mladého státu. Velká část z nich se následně i ve 2. světové válce aktivně účastnila domácího i zahraničního odboje s cílem opětovného osvobození naší země. Mnozí z nich byli zapojeni i v protikomunistickém odboji v letech 1948-1989. Je nezvratným historickým faktem, že na dějinném vývoji Československa se tito muži podíleli velkou měrou, v letech 1914-1920 měrou rozhodující,“ připomíná plzeňský primátor Martin Baxa.
Výstava byla zahájena v pondělí 24. března v 18 hodin v kulturním domě Peklo. Součástí vernisáže je také projekce historického filmového dokumentu. Z Plzně se výstava 4. dubna přesune do Hradce Králové.
Legie vznikaly z českých a slovenských vojáků bojujících na straně Rakouska-Uherska, kteří obvykle dezertovali nebo padli do zajetí. Mimo Rusko, kde byly nejvýznamnější, se vytvořily ještě ve Francii a Itálii. Za války v nich sloužilo na 125 tisíc mužů.
Název „Československé legie“ vznikl až po I. světové válce. Domů se vrátilo více než osmdesát pět tisíc legionářů a 59 tisíc domobranců. Zahynulo celkem 4 980 legionářů a 500 domobranců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 25.03.2014 12:18



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka