V Plzeňském kraji chybí kněží a faráři

Protože je duchovních málo, najedou někteří z nich po regionu týdně stovky kilometrů, aby často v deseti, 15 i více obcích, které pod ně spadají, odsloužili mši. Na 142.000 katolíků diecéze připadá necelá stovka kněží a téměř 600 kostelů a velkých kaplí. Nyní je čtvrtina duchovních ze zahraničí, většina přichází z Polska.

Cílená propagace v Plzni

Protože je duchovních málo, najedou někteří z nich po regionu týdně stovky kilometrů, aby často v deseti, 15 i více obcích, které pod ně spadají, odsloužili mši. Na 142.000 katolíků diecéze připadá necelá stovka kněží a téměř 600 kostelů a velkých kaplí. Nyní je čtvrtina duchovních ze zahraničí, většina přichází z Polska. Situace, která komplikuje život věřícím hlavně v menších městech a obcích, se zatím nezlepší. V roce 2005 byli vysvěceni tři noví kněží, v roce 2006 asi šest, letos jen dva, na příští rok je v semináři asi jen jeden, řekla mluvčí diecéze Alena Ouředníková.
Nedostatek duchovních komplikuje život hlavně v menších městech a v obcích. Například ve Svojšíně na Tachovsku před časem farář zemřel, nikdo už na jeho místo nenastoupil. Při procesu slučování farností přešel navíc Svojšín pod Stříbro. "Farnost je sice úředně spravována farářem ze Stříbra, ale ten toho má hodně a nemá na ni čas," uvedl starosta Karel Petráň.
Obci se 450 obyvateli podle Petráně chybí někdo, kdo by na lidi působil po stránce duchovní. "Nemohou tu být slouženy bohoslužby. Není ani, kdo by se staral o kostel a faru. Obec nemůže suplovat i tuto roli," uvedl Petráň. O návratu duchovního obec vyjednávala, neúspěšně. Fara proto zůstává zamčená, kostel starosta otevírá pouze turistům na požádání.
Podle Ouředníkové se diecéze snaží rozdělit duchovní po kraji rovnoměrně. "Nejslabší je situace v pohraničních oblastech, vysídlených po druhé světové válce, kde to je dodnes hodně pusté. Jeden kněz tam připadá na území mnoha kilometrů čtverečních," řekla. Po slučování vzniklo v diecézi 71 farností, každá má svého duchovního správce. "Ke sloučení došlo zhruba před dvěma lety. Bylo tu hodně malých roztříštěných farností, kam chodilo do kostela třeba jen pět lidí, samostatný kněz tam však musel fungovat. Kvůli nedostatku duchovních vznikly veliké farnosti tak, aby tam mohli lidé jezdit," uvedla Ouředníková.
Řešit nedostatek kněží se diecéze snaží už dlouho. Před více než deseti lety požádal biskup například o výpomoc Polsko, jež má silné katolické zastoupení. "Od té doby k nám přicházejí polští kněží, v současné době jich je 17. Jeden z prvních dodnes působí ve Švihově," dodala mluvčí. Kromě Poláků působí v regionu tři Italové, jeden Ukrajinec a čtyři Slováci


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 03.10.2007 13:35



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka