V Plzeňském kraji funguje jediný hospic

V Plzeňském kraji funguje jediný hospic, který se stará o umírající lidi. Zařízení s 28 lůžky, jež dostává pět až sedm nových žádostí o umístění týdně, přijme ročně zhruba 240 pacientů, většinu s onkologickým onemocněním. Průměrný pobyt pacienta v plzeňském Hospicu sv. Lazara je 35 dnů, obsazenost 80 procent.

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji funguje jediný hospic, který se stará o umírající lidi. Zařízení s 28 lůžky, jež dostává pět až sedm nových žádostí o umístění týdně, přijme ročně zhruba 240 pacientů, většinu s onkologickým onemocněním. Průměrný pobyt pacienta v plzeňském Hospicu sv. Lazara je 35 dnů, obsazenost 80 procent. Občanské sdružení, které zařízení už desátým rokem provozuje, by chtělo získat peníze z EU na nový objekt ve Velharticích. Potřeba nemocných je veliká, hospic přijímá i lidi z ostatních krajů a z Prahy. Řekl to ředitel zařízení Jakub Forejt.
V hospicu se o pacienty, na rozdíl od klasické nemocnice, stará podstatně více personálu. "Kromě dvou lékařů na plný a primáře na poloviční úvazek máme také asi deset zdravotních sester, čtyři ošetřovatele, 14 sanitářů, dvě sociální pracovnice a fyzioterapeuta," uvedl Forejt.
Obsadit zařízení s rozpočtem zhruba 18 milionů Kč plně, prý není možné. "Během víkendu či dvou tří dnů přijdeme někdy i o deset pacientů. Pracovně tomu říkáme, že jede vlak do nebe. Pak ale chvíli trvá, než vyřídíme žádosti. Z nich některé už nejsou aktuální," vysvětlil. Muži přicházejí nejčastěji s diagnózou rakoviny plic a prostaty, ženy s rakovinou prsu.
Pokud by se podařilo získat peníze na výstavbu objektu ve Velharticích, je Forejt přesvědčen o tom, že i tam by ročně našel péči minimálně stejný počet lidí jako v Plzni. Přestože zhruba 90 procent klientů přichází z regionu, umístění žádají i lidé z Karlovarského kraje, kde hospic chybí úplně. "V Praze slouží jen jeden s necelými 30 lůžky, a nemůže absolutně stačit," doplnil. Ne všechny pacienty ale zařízení přijímá. "Někdy potřebují složité přístroje, které nemáme. Podle diagnózy je proto lékař odkáže na internu, geriatrii či onkologie fakultní nemocnice, internu v Privamedu a podobně," dodal ředitel.
Podle radního Pavla Karpíška by Plzeňský kraj podpořil přípravu nového projektu, sám ale výstavbu žádného podobného zařízení iniciovat nebude. "Čas od času by bylo určitě nějaké volné místo vítáno, ale ten stav není krizový," uvedl Karpíšek.
Cílem hospicové péče je zabezpečit, aby člověk netrpěl a nebyl sám. Podle mluvčí charity Ireny Kastnerové mohou pacienti z regionu využít také například služeb léčebny dlouhodobě nemocných, stará se tam o ně ale podstatně méně personálu a chybí program i různé aktivity pro pacienty. Vloni v hospicu odpracovalo například 30 dobrovolníků zdarma téměř 750 hodin. S pacienty hráli společenské hry, četli jim, povídali si s nimi.
Za deset let provozu přijalo zařízení 1711 lidí. Celkem 1324 z nich zemřelo, 427 bylo propuštěno. Peníze vloni poskytly ze 41 procent zdravotní pojišťovny. Město Plzeň přispělo více než pěti miliony Kč, Plzeňský kraj dal 2,3 milionu. Sponzorské dary od právnických osob činily necelých 0,5 milionu Kč, jednotlivci dali přes 250.000 korun.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 14.10.2007 17:46



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka