V Plzeňském kraji hledají v úterý zapomenuté pamětníky

Třetího června vyroste v Plzni na náměstí Republiky mobilní studio Paměti národa a odstartuje zde druhý ročník celostátní soutěže Příběhy 20. století, v jejímž rámci hledá veřejnost a sdružení Post Bellum zapomenuté pamětníky zlomových okamžiků minulého století v českých a moravských regionech. Loňs...

Jarní servisní akce AUTO CB

Třetího června vyroste v Plzni na náměstí Republiky mobilní studio Paměti národa a odstartuje zde druhý ročník celostátní soutěže Příběhy 20. století, v jejímž rámci hledá veřejnost a sdružení Post Bellum zapomenuté pamětníky zlomových okamžiků minulého století v českých a moravských regionech. Loňský ročník se s více než šesti sty účastníky stal největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v ČR. Obyvatelé Plzně a návštěvníci se mohou do soutěže zapojit přímo v mobilním studiu Paměti národa, kde se dozvědí vše podstatné o hledání pamětníků a zaznamenávání jejich vzpomínek a budou si moci vyzkoušet základní dokumentaristické techniky nebo interaktivní historický kvíz.

„Ve sbírce Paměť národa máme strhující příběhy pamětníků z Plzeňského kraje, například pana Karla Vavřínka, který po únoru 1948 začal spolu s několika přáteli vydávat protikomunisticky zaměřené letáky nazvané Hlasy umlčených, za což byl původně odsouzen k trestu smrti,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, které soutěž pořádá a dodává: „Mezi námi ale stále žije mnoho dalších zapomenutých pamětníků, přičemž čas na zaznamenání jejich vzpomínek se hrozně rychle krátí.“

„Po vyšetřování mi chyběly čtyři zuby a dodnes na jedno ucho neslyším,“ říká v nahrávce sbírky Paměť národa plzeňský pamětník Karel Vavřínek http://www.pametnaroda.cz/data/witness/1228/recording/2512-transcript.html?timestamp=1397750119


Vítězem loňského ročníku soutěže se stal příběh Dity Krausové, jedné z posledních přeživších z tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi-Březince. Vítěz hlasování veřejnosti, teprve šestnáctiletý Aleš Kubíček, objevil příběh Františka Lesáka, který zachránil mnoho životů ve své polní nemocnici v průběhu pražského povstání v roce 1945. Hlasování se zúčastnilo 26 000 lidí. Vítězné pamětnické příběhy se ukládají do internetové sbírky Paměť národa http://www.pametnaroda.cz, kterou založilo Post Bellum spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce jsou nahrávky vzpomínek už takřka tří tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu.

Mobilní studio Paměti národa bude na plzeňském náměstí Republiky stát do 5. června, ovšem do soutěže se může zapojit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Deset vítězů ve třech věkových kategoriích, kteří získají finanční a věcné ceny, vybere odborná porota a veřejnost na konci roku.

„O soutěž je ohromný zájem mezi učitely dějepisu na základních a středních školách, což je skvělé. Koneckonců loni tvořili polovinu soutěžících žáci a studenti mladší osmnácti let,“ říká Petr Pánek ze společnosti Pant, která sdružuje učitele dějepisu z celé ČR a je jedním ze spolupořadatelů soutěže.




Mobilní studio Paměti národa na cestách 2014

2.-4.5. Brno, náměstí Svobody 5.-7.5. Olomouc, Dolní náměstí 9.-11.5. Ostrava, Masarykovo náměstí 14.-16.5. Hradec Králové, Masarykovo náměstí 20.5.-22.5. Karlovy Vary, Masarykova třída 27.-29.5. Zlín, náměstí Míru 30.5.-1.6. Pardubice, Masarykovo náměstí 3.-5.6. Plzeň, náměstí Republiky 9.-11.6. České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II. 12.-14.6. Jihlava, Masarykovo náměstí 18.-20.6. Praha, náměstí Republiky 23.-25.6. Liberec, Soukenné náměstí 26.-28.6. Ústí nad Labem, Mírové náměstí


Soutěž Příběhy 20. století

Účastníci soutěží ve třech věkových kategoriích: 13-15 let, 16-18 let a 19+ let a pamětníky a jejich příběhy mohou hledat kdekoli - ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště. Soutěžní nahrávku pamětnického příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 000 slov) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů). Účastnit se mohou týmy vícero soutěžících a je povoleno spolupracovat s institucemi, jako jsou například Konfederace politických vězňů, Svaz bojovníků za svobodu a další. Soutěžící mohou také využít profesionálního dokumentaristického školení, které pořádá Post Bellum.

Odborná porota složená z historiků, novinářů a dokumentaristů bude u nahrávek i doprovodných textů hodnotit zejména poutavost a zajímavost příběhu a jeho historickou relevanci, stejně jako dokumentaristické zpracování tzn. výběr a způsob kladení otázek a vedení rozhovoru tazatelem.

V průběhu října a listopadu vyberou porotci tři vítězné příběhy v každé ze tří věkových kategorií. Soutěžní příspěvky budou zároveň zveřejněny na webu www.pribehy20stoleti.cz

a lidé budou moci hlasovat, který příběh získá cenu veřejnosti.


Ceny pro vítěze:

Kategorie 13‒15 let 15 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“ 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce“ 5000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“

Kategorie 16‒18 let 20 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“ 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce“ 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“

Kategorie 19 a více let 50 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce“, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“, nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum

Cena veřejnosti Balíček produktů v ceně 20 000 Kč od společnosti SCIO, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce“

O Post Bellum

Od roku 2001 hledáme a zaznamenáváme příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století, kterými chceme inspirovat ostatní. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů jsme vybudovali největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě http://www.pametnaroda.cz, kde jsou zaznamenány nahrávky vzpomínek už takřka tří tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu. Vysíláme populární rozhlasový seriál Příběhy 20. Století na ČRo http://www.rozhlas.cz/plus/porady/_porad/3115 a v neposlední řadě udělujeme ceny Paměti národa pamětníkům, kteří měli odvahu postavit se zlu http://www.cenypametinaroda.cz. Více na http://www.postbellum.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 02.06.2014 08:19



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka