V Plzni se otevírá stacionář pro seniory a handicapované

V Plzni zahajuje provoz další sociální zařízení zvláštního režimu pro seniory. Agentura domácí péče Domovinka, která se dosud věnovala výhradně pečovatelské a ošetřovatelské službě u klienta, otevírá 1. dubna 2011 Denní a týdenní stacionář v Úslavské ulici. „Stacionář má prozatím kapacitu 15 mís...

lite2018

V Plzni zahajuje provoz další sociální zařízení zvláštního režimu pro seniory. Agentura domácí péče Domovinka, která se dosud věnovala výhradně pečovatelské a ošetřovatelské službě u klienta, otevírá 1. dubna 2011 Denní a týdenní stacionář v Úslavské ulici.
„Stacionář má prozatím kapacitu 15 míst, ale předpokládáme, že již v průběhu tohoto roku počet lůžek zvýšíme,“ sdělila Bohumila Hajšmanová, majitelka a ředitelka Domovinky. Denní stacionář je určen seniorům, kteří pro svůj vysoký věk, dezorientaci nebo kvůli zdravotnímu či psychickému stavu potřebují pomoc s obsluhou. „Právě z kapacitních důvodů budeme poskytovat služby především těm, kteří rozumí jednoduché verbální komunikaci, mají zájem o sociální kontakt a aktivní využití času,“ vysvětlila Bohumila Hajšmanová.
Týdenní stacionář bude poskytovat péči o klienta v rozsahu 24 hodin denně po přechodnou dobu. „Jedná se o případy, kdy pečující osoba například odjíždí do lázní nebo na dovolenou, upřesnila Hajšmanová. „Dlouhodobá péče o osobu s postižením vede časem k naprostému fyzickému a psychickému vyčerpání pečující osoby, proto je pro ni důležitý odpočinek a jiné aktivity, které patří k plnohodnotnému životu,“ doplnila Bohumila Hajšmanová.
Podobná zařízení v Plzni chybí. „Zájem o umístění seniorů do domovů se zvláštním režimem trvale převyšuje nabídku a možnosti stávajících zařízení, proto vznik dalšího stacionáře vítáme,“ uvedl Jiří Kuthan, radní pro sociální věci a zdravotnictví.
Město Plzeň prostřednictvím odboru sociálních služeb nový stacionář finančně podpořilo. „Částkou 500 tisíc korun jsme přispěli na provoz a zhruba 360 tisíci jsme se podíleli na jeho bezbariérovém přístupu. Město tak v plné výši uhradilo schodišťovou plošinu, která je pro přístup klientů nezbytná,“ řekla Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu.
Současná kapacita v plzeňských zařízeních, které poskytují sociální službu pro seniory se sníženou soběstačností nebo vyžadující zvláštní péči je dlouhodobě nedostačující. „Situace je dána především demografickým vývojem a plošným stárnutím populace,“ podotkla Alena Hynková. Domovů a stacionářů, které soustřeďují pozornost na seniory s Alzheimerovou nemocí a jinou demencí, například Parkinsonovou chorobou a roztroušenou sklerózou, bude tak i v budoucnu nedostatek. Už dnes je podle Aleny Hynkové evidentní, že poptávka po umístění seniorů do podobných zařízení v Plzni přesahuje kapacitní možnosti města zhruba dvojnásobně.
Slavnostní zahájení provozu, včetně prohlídky stacionáře se koná 1. dubna 2011 od 14 hodin v prostorách agentury domácí péče Domovinka v plzeňské Úslavské ulici 75.
Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
ARCHIV ZPRÁV
út 29.3.2011 17:060 +
 
lite zprávy

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb