V Plzni vyléčený středomořský racek už létá na svobodě

Zhruba před měsícem proběhla snad ve všech mediích zpráva z plňské Záchranné stanice živočichů o nálezu mladého racka mořského odchyceného u Bezvěrova na Plzni – severu. Tenkrát hovořili o tom, že se pravděpodobně jedná o mládě racka mořského, kterého k nám přinesla bouřka a který se srazil o kotvíc...

Jarní servisní akce AUTO CB

Zhruba před měsícem proběhla snad ve všech mediích zpráva z plňské Záchranné stanice živočichů o nálezu mladého racka mořského odchyceného u Bezvěrova na Plzni – severu. Tenkrát hovořili o tom, že se pravděpodobně jedná o mládě racka mořského, kterého k nám přinesla bouřka a který se srazil o kotvící lana bezvěrovského vysílače. Tato zpráva zaujala i přední české odborníky na výskyt a výzkum racků, kteří Plzeňáky téměř obratem kontaktovali a vyžádali si přesnější informace a fotodokumentaci. Ze získaných dat pak zjistili, že se nejedná o racka mořského, ale racka středomořského, přičemž stáří a příčina poranění zůstala stejná tak, jak bylo uvedeno.
Pták byl letošní (to znamená mladý) a po nárazu na kotvící lano vysílače nelétal. "Změna určení je však velice důležitá, neboť jak píší kolegové, jedná se na našem území o běžnější druh i když já ho na území Západočeského kraje ještě nikdy nezaznamenal (což tedy vůbec nic neznamená). Pro upřesnění našeho chybného určení přikládám kopii dopisu pana Václava Berana z Muzea města Ústí nad Labem, který se rackům a jejich výskytu dlouhodobě věnuje," líčí šéf stanice Karel Makoň:

Dobrý den,
děkuji mnohokrát za fotky racka. Bohužel Vás musím zklamat. Nejedná se o racka mořského, ale o v tuto dobu u nás mnohem hojnějšího racka středomořského (Larus michahelis). Je to druh hnízdící převážně ve Středomoří, ale i ve vnitrozemí, v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku. V létě a na podzim masivně migruje přes Švýcarsko, Německo a ČR k severnímu moři, odkud se na podzim zase vrací zpět do středomoří. Zimní zástihy jsou spíše vzácné. V tuto roční dobu se v Ústeckém kraji zdržují stovky racků středomořských (vlastní pozorování).
Pták, který je u Vás v léčení, je na racka mořského příliš malý, má slabý zobák, příliš dlouhé nohy, terciální a lopatkové krovky, ruční letky na roztaženém křídle a ani ocas není příliš typický. Naopak všechny znaky odpovídají juvenilnímu šatu racka středomořského.
Na tomto názoru jsem se shodl i s Tomášem Koutným, jedním z nejlepších znalců racků v ČR.
Racek mořský podléhá hlášení faunistické komisi, pokud by jste chtěl naše určení prověřit, můžete jim poslat Vaše fotky.
Ještě jednou díky moc za ochotu a za zaslání fotek a přeji hodně zdaru ve Vaší záslužné práci.
Se srdečným pozdravem
Vašek Beran

Tato informace Plzeňáky však nijak nezklamala, jelikož si vlastním určením druhu nebyli jisti a rekonvalescence poraněného racka probíhala stejným způsobem bez rozdílu zda se jedná o mořského či středomořského. "Každopádně za přesné určení děkujeme, jelikož pták byl při vypuštění okroužkován a zde je přesné určení druhu zásadní a nesmírně důležitá věc. Jinak řečeno, bez přesného určení by nesměl být racek okroužkován, což by zase s ohledem na sledování jeho pohybu ve volné přírodě byla velká škoda," podotýká Makoň.

Každopádně o víkendu opět po konzultaci s odborníky a panem Beranem odvezli racka na Nechranickou přehradu, kde výskyt tohoto druhy byl již několikrát zaznamenán a racka zde úspěšně vypustili. Zhruba po hodinové cestě v transportní bedně se očistil, vykoupal a následně odlétl přes přehradu na její druhý konec. "Při cestě zpět jsme na betonovém pilíři u hráze ještě zahlédli jeho kolegy a menší skupinu jiných racků. Mezi těmi malými (jak jsem si je pracovně nazval), stál i jeden tomu našemu podobný, ten však neměl na noze kroužek, a tak jsme toho našeho už vlastně ani neviděli," dodává Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 07.08.2011 17:07



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka