V Plzni vzniká věděckotechnický park

V Plzni vzniká výhradně díky evropským penězům druhý nejambicióznější projekt v kraji po plzeňské průmyslové zóně Borská pole. Chystaný vědeckotechnický park by měl zajistit stovky pracovních míst.

Cílená propagace v Plzni

V Plzni vzniká výhradně díky evropským penězům druhý nejambicióznější projekt v kraji po plzeňské průmyslové zóně Borská pole. Chystaný vědeckotechnický park by měl zajistit stovky pracovních míst. Pokud by EU nedala více než tři pětiny z potřebné čtvrt miliardy korun, Plzeň by se do investice sama nepustila. O projektu mluví vedení radnice od roku 1993, kdy ve městě vzniklo Podnikatelské inovační centrum BIC.
V kraji se sice připravují čtyři větší stavby kanalizací, vodovodů a čistíren s podporou EU za půl miliardy až dvě miliardy korun, žádná z nich ale nepřinese do regionu vysokou přidanou hodnotu, ani daně budoucích firem a zaměstnanců.
"Podobnou vývojovou a výzkumnou kapacitu, na niž naváží další desítky firem a univerzita, zatím žádné české město nemá," řekl ekonomický náměstek plzeňského primátora, učitel na Západočeské univerzitě (ZČU) a předseda dozorčí rady VTP Vladimír Duchek. Projekty v Brně a Ostravě jsou menší. Město chce využít synergii těsného sousedství Borských polí, areálu univerzity, Škodovky a vývojových center Panasonicu a Mercedesu. Město chápe park jako integrující prostředí všech subjektů.
VTP, jehož akcionářem je z 95 procent město Plzeň, zbytek drží Plzeňský kraj, bude pronajímat kancelářské a laboratorní prostory obchodním partnerům. Půjde o technologicky orientované firmy s vlastním výzkumem a vývojem. Park chce přivábit také zahraniční firmy, které by mu udělaly jméno. Dále stojí o takzvané spin-off firmy založené na spolupráci technických fakult s průmyslovou sférou nebo subjekty založené přímo studenty a učiteli.
Hlavní budova plus tři třípodlažní poloprovozní objekty by měly stát v dubnu 2008. Celkově bude mít první etapa VTP 8000 metrů čtverečních, k pronájmu jich bude v přestavitelných modulech 5000 metrů čtverečních. Desítky firem mohou získat plochy od 20 do 300 metrů čtverečních. Zbytek budou tvořit konferenční místnosti, hala, jídelny a sociální zázemí. Pokud se celá plocha zaplní firmami, bude tam přes 400 pracovníků.
"Už máme vydáno stavební povolení a 21. dubna jsme vyhlásili výběrové řízení na dodavatele stavby. Její zahájení v září je stále velmi reálné," uvedl šéf představenstva Emil Chochole. Dodavatel bude znám 24. května.
"Letos investujeme 35 milionů korun do zemních úprav a demolice objektů," uvedl Duchek. VTP na tříhektarovém městském pozemku má v plánu další čtyři etapy rozvoje. Po otevření první etapy počítá město s ročními náklady šest milionů korun a příjmy - zejména z pronájmů vývojových kapacit - o tři miliony vyššími.
VTP bude mít sedm vlastních pracovníků. Bude využívat služby pracovníků BIC i nedalekého Podnikatelského inkubátoru, který má plochu 2500 metrů čtverečních a je trvale obsazen. Inkubátor za deset let podpořil 45 firem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
28.04.2006 18:44



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka