V Srní byla pouť, sešli se Češi i Němci

Na Šumavě v Srní byla v sobotu pouť. Půl století poté, co komunistický režim nechal v lesích dva kilometry jižně od obce srovnat se zemí takzvanou Hauswaldskou kapli, obnovil se dnes díky lokálním iniciativám při malé slavnosti duchovní charakter někdejšího katolického poutního místa.

Cílená propagace v Plzni

Na Šumavě v Srní byla v sobotu pouť. Půl století poté, co komunistický režim nechal v lesích dva kilometry jižně od obce srovnat se zemí takzvanou Hauswaldskou kapli, obnovil se dnes díky lokálním iniciativám při malé slavnosti duchovní charakter někdejšího katolického poutního místa. Sešli se přitom Češi i Němci.
Rekonstruované zdivo vyznačuje základy kaple. Vodu ze studánky, podle tradice léčivou, přivádí soustava dřevěných korýtek tvořících s malou plastikou umělecké dílo nazvané Růženec.
První kapličku u Srní, ve stráni nad plavebním kanálem sloužícím kdysi k dopravě dřeva, postavila obec roku 1820. Sílící počet poutníků vedl v roce 1860 k postavení druhé, větší kaple, přestavěné ještě počátkem 20. století.
K místu se váže řada pověstí o zázračných uzdraveních nebo o záchraně dvou žen před útokem medvěda. O kapli také psal v knize Červené srdce Karel Klostermann.
Sochu Panny Marie Lurdské, která bývala v kapli, uchovává nyní kostel v Srní.
Kaple, tehdy již v hraničním pásmu, byla zbořena 14. září 1957. O obnovu místa se nyní zasloužilo občanské sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy a správa národního parku.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 13.08.2006 10:35



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka