V zoo předvádí vycvičené dravce

Návštěvníci v plzeňské zoologické zahradě si mohou ode dneška prohlédnout novou stálou expozici sokolnicky cvičených dravců. Kromě pondělí budou dravci dvakrát denně vidět i při letu a výcviku v amfiteátru v těsném sousedství zoo.

Cílená propagace v Plzni

Návštěvníci v plzeňské zoologické zahradě si mohou ode dneška prohlédnout novou stálou expozici sokolnicky cvičených dravců. Kromě pondělí budou dravci dvakrát denně vidět i při letu a výcviku v amfiteátru v těsném sousedství zoo. Zahrada se domluvila se sokolníkem Milanem Zalešem, který zde vybudoval dlouhodobou expozici s asi 15 dravci.
"Pro návštěvníky budou asi nejzajímavější orlové, jsou tu královští, skalní a mořští," řekl Zaleš. S předváděním dravců má zkušenosti; 11 sezon působil na hradě Rabí na Klatovsku, kde měl několik desítek dravců. Nejtěžším ptákem je dvouletá samička orla skalního - váží až 6,5 kilogramu. Největší je šestiletá samice orla mořského, jejíž křídla mají rozpětí asi 2,5 metru.
V expozici, která je pod schody do botanické zahrady, se návštěvníci dostanou poměrně blízko k dravcům. Každý z nich má svůj přístřešek, nádobu s vodou na koupání a místo na sezení. Nejsou v klecích, jen jsou uvázání za nohu. K vidění je zde pár orlů skalních Andulka a Jack, mořská orlice Mařenka, orlové královští - devatenáctiletá Jaša a tříletý Saša. "Jaša vyvedla mladé poprvé loni, byli to kříženci s orlem skalním, letos měla poprvé mládě orla královského a jednoho křížence," řekl Zaleš. Samice vzácných dravců u něj podstupují umělou inseminaci, proto je možné, že v jednom hnízdě se narodil kříženec i čistý královský orel.
Návštěvníci uvidí ještě pětiletého luňáka červeného Benyho, dvouletou sovu pálenou Albičku, puštíka bělavého Čendu, osmnáctiletou sokolici Jagu, sedmiletou samici káně bělochvosté Sigi a desetiletou Zuzanku - samici káně lesní. Časem by měli přijet ještě jeden mladý orel mořský, menší kondor, raroh a sokol.
"Při ukázce výcviku lidé uvidí například lety dravců navolno, bohužel je tady nemůžeme nechat vystoupat kroužením do vysoké výšky, třeba až do výšky dvou kilometrů, jako jsme to dělali na Rabí," lituje Zaleš. Nechce ale riskovat. Kdyby dravec musel z nějakého důvodu sednout jinam než do amfiteátru, mohl by přistát někde v hustě osídleném centru a zranit se. Navíc například orel by si z vysoké výšky mohl vybrat kořist a nechat se zlákat k ulovení některého volně se pohybujícího zvířete ze zoo.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 11.06.2006 14:32



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka