Václav Klaus: Minulost se nám nesmí rozmazávat

Pietní akt u památníku Díky, Ameriko! zahájil koncert Posádkové hudby Tábor. Za zvuků vojenské hudby se u památníku střídala čestná stráž Sokolů, Baráčníků a Armády České republiky.

Cílená propagace v Plzni

Pietní akt u památníku Díky, Ameriko! zahájil koncert Posádkové hudby Tábor. Za zvuků vojenské hudby se u památníku střídala čestná stráž Sokolů, Baráčníků a Armády České republiky. Moderátor Pavel Pavlovský pak připomenul, že slavíme šedesát let od doby, kdy Plzeň osvobodila americká armáda, kterou během let totality komunisté zapřeli. „Historie ale nemůže být měněna,“ řekl Pavlovský a dodal: „Jsme rádi, že už můžeme říkat, že nás osvobodila americká armáda.“ Pak přivítal prezidenta České republiky Václava Klause, předsedu vlády Jiřího Paroubka, místopředsedkyni Poslanecké sněmovny ČR Miroslavu Němcovou, náčelníka generálního štábu AČR Pavla Štefku, senátory a poslance Parlamentu ČR, velvyslankyni Velké Británie v ČR Lindu Joy Duffield, ministra pro záležitosti amerických veteránů a vedoucího prezidentské delegace USA Jima Nicholsona, velvyslance USA v ČR Williama Cabanisse, kongresmany z USA, leteckého vojenského přidělence Belgie Jose Warneze, primátora Plzně Miroslava Kalouse, primátora Karlových Varů Zdeňka Roubínka, delegace partnerských měst, válečné veterány a občany města.
Po hymnách České republiky a USA nad hlavami shromážděných přeletěly vojenské stíhačky F - 16 startující z americké základny v Itálii a s projevem vystoupil primátor města Plzně Miroslav Kalous. V úvodu poděkoval hostům za návštěvu Plzně. Pak připomněl, že v dobách totality Plzeňané nemohli vinou poválečného vývoje za složité politické situace oslavovat své osvoboditele. To se však už změnilo a je možné si vzájemně předávat zkušenosti. Primátor Kalous poděkoval válečným veteránům za jejich odvahu a hrdinství a nezapomněl ani na ty, kteří při osvobozování naší země položili své životy. „Plzeň nezapomíná a my vám to zůstaneme navěky dlužni,“ řekl primátor Miroslav Kalous.
S projevem pak vystoupil prezident České republiky Václav Klaus. Také on pozdravil všechny přítomné a připomněl, že je to právě šedesát let od osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou a dalšího území Čech Rudou armádou. V projevu se věnoval době totality, době překrucování historie a polopravd, kdy se vykladači historie snažili Plzeňanům vytlačit z paměti vzpomínky na americké vojáky. „Nepodařilo se jim to a Plzeň nikdy nezapomněla,“ řekl prezident Václav Klaus. Podle něj se ale po roce 1989 všechny vzpomínky, naděje, tradice přátelství a radost projevily naplno. Prezident připomněl, že je třeba se znovu a znovu pouštět do boje za svobodu a demokracii. Na závěr projevu vyjádřil radost nad tím, že v době oslav mohl být v Plzni, která je dynamickou a rozvíjející se metropolí. „Věřím, že si ostatní odvezou stejně pozitivní dojmy, jako si je vždycky z Plzně odvážím já,“ řekl Václav Klaus.
Dalším řečníkem byl velvyslanec USA v ČR William J. Cabaniss. Pozdravil hosty, návštěvníky pietního aktu a veterány. Připomněl americké vojáky a letce, kteří v době války přicházeli bojovat do Evropy z farem a měst z celých Spojených států a nepochybovali o tom, proč a zač vlastně bojují. Za svobodu jiných zaplatili svými životy. Řekl, že však existují i noví nepřátelé svobody a ti, kdo ohrožují lidskou důstojnost. „Jako spojenci stojí naše země bok po boku, když čelíme novým nepřátelům. Je dobré, že společně budeme pracovat, aby svět byl lepší,“ uvedl na závěr projevu americký velvyslanec.
O slovo se pak přihlásil Jim Nicholson – ministr pro záležitosti amerických veteránů. Přítomným tlumočil pozdrav amerického prezidenta George W. Bushe. Poté připomněl hrdinství spojeneckých vojáků i českých vlastenců, kteří byli v období 2. světové války připraveni přinést obět nejvyšší. Boj podle něj však stále pokračuje (v současnosti např. v Asii) a je dobře, že Česká republika je v něm Spojeným státům dlouhodobým partnerem.
Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann přítomným poděkoval za to, že přišli sami od sebe a v hojném počtu. „Je nutné si připomenout nejen válku, ale i to co jí předcházelo,“ řekl a pokračoval: „Je povzbudivé vidět, jak spolu pochoduje armáda České republiky a Spojených států. Ještě před 16 lety bychom se tady takhle nesešli,“ uvedl. Projev zakončil poděkováním veteránům, vojákům americkým i českým, všem, kteří položili životy, a příslušníkům domácího i zahraničního odboje.
Se závěrečným projevem vystoupil kongresman státu Georgia Jack Kingston. Jménem Sněmovny reprezentantů pozdravil přítomné a krátce je seznámil s rezolucí, kterou jednomyslně americká Sněmovna reprezentantů schválila. Shrnuje prý základní hodnoty společného partnerství a nový závazek USA vůči ČR. „Stejně jako dva toky, které se proplétají krajinou a vlévají se do sebe, jsou i naše dvě země propojeny a spojeny,“ uvedl Jack Kingston. Na závěr předal text rezoluce prezidentu Václavu Klausovi.
Následoval pietní akt kladení věnců k pomníku Díky, Ameriko! Položili je například prezident Václav Klaus s chotí, premiér Jiří Paroubek, náčelník generálního štábu AČR Pavel Štefka, velvyslanec USA v ČR William J. Cabaniss, vedoucí prezidentské delegace Bílého domu Jim Nicholson, velvyslankyně Velké Británie v ČR Linda Joy Duffield a další.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
06.05.2005 22:23




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka