Vánoční mše v kraji zazní na šesti restaurovaných varhanech

Nedílnou součástí oslav Vánoc jsou i půlnoční mše, které bývají tradičně navštěvovány i těmi, kdo během roku do kostela běžně nechodí. Věřícím i těm, kdo si chtějí užít tradiční vánoční atmosféru, připravili pro letošní rok pracovníci plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu s Plzeňským kr...

Jarní servisní akce AUTO CB

Nedílnou součástí oslav Vánoc jsou i půlnoční mše, které bývají tradičně navštěvovány i těmi, kdo během roku do kostela běžně nechodí. Věřícím i těm, kdo si chtějí užít tradiční vánoční atmosféru, připravili pro letošní rok pracovníci plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu s Plzeňským krajem jeden nádherný vánoční dárek v podobě obnovy a záchrany historických varhan v níže uvedených lokalitách, a to na Rokycanskou a jižním Plzeňsku. V průběhu letošního roku bylo s pomocí prostředků z výše citovaného dotačního programu restaurováno souborně či dílčím způsobem těchto šest historických varhan.

Okres Rokycany

Město Rokycany, kostel farního sboru Československé církve evangelické – restaurování stroje varhan i varhanní skříně. Varhany byly postaveny varhanářem F. Medřickým z Kutné Hory v roce 1933. Restaurování stroje provedl pan Antonín Habětín, restaurátorské ošetření skříně varhan pan J. Fiala, akademický sochař a restaurátor prostřednictvím spol. s r.o. ArtKodiak v Rokycanech.

Město Radnice, kostel sv. Václava – restaurování stroje varhan i varhanní skříně. Varhany postavil v roce 1904 pražský varhanář E. Š. Petr jako opus č. 161. Restaurování stroje provedl pan Antonín Habětín, restaurování varhanní skříně pan J. Fiala, akademický sochař a restaurátor prostřednictvím spol. s r.o. Art Kodiak v Rokycanech.

Obec Osek, kostel nanebevzetí Panny Marie – restaurování stroje varhan i varhanní skříně. Varhany postavil v roce 1909 jako jednomanuálové s pedálem pražský varhanář E. Š. Petr jako opus č. 184. Restaurování stroje provedl pan Antonín Habětín, restaurování skříně varhan pan J. Fiala, akademický sochař a restaurátor prostřednictvím spol. s r.o. ArtKodiak v Rokycanech.

Okres Plzeň – jih

Kasejovice, kostel sv. Jakuba – restaurování varhanní skříně – 1. etapa. Rokokové varhany byly postaveny v roce 1756 varhanářem Vojtěchem Schreyerem z Kuksu. V letošním roce se uskutečnila první etapa restaurování varhanní skříně. Restaurování provedl pan Josef Hulač.

Letiny, kostel sv. Prokopa – restaurování stroje i skříně varhan. Varhany byly postaveny v roce 1887 firmou K. Eisenhut v Praze. Restaurování provedla specializovaná firma Organa se sídlem v Kutné Hoře.

Spálené Poříčí, kostel sv. Mikuláše – restaurování varhan. Jednomanuálové varhany s pedálem postavil v roce 1883 pražský varhanář Karel Schiffner. V letošním roce provedena 1. etapa prací v rozsahu restaurování části varhan – pedálový stroj. Restaurování uskutečnili restaurátoři J. Eliáš a J. Poukar.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 24.12.2009 14:18



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka