Ve Velkém Boru otevřeli nový kravín

Výrazné úspory personálních i dopravních nákladů umožní nový kravín pro 560 dojnic, který otevřelo Výrobně-obchodní družstvo Velký Bor (VOD).

Cílená propagace v Plzni

Výrazné úspory personálních i dopravních nákladů umožní nový kravín pro 560 dojnic, který otevřelo Výrobně-obchodní družstvo Velký Bor (VOD). Do objektu za 35 milionů korun, z nichž 45 procent dal Státní zemědělský a intervenční fond, soustředila firma zvířata z pěti vzdálených stájí a ušetřila 12 lidí a peníze za svoz krmení a mléka. Řekl to předseda družstva Václav Šmat.
"Rekonstruovali jsme starou halu a postavili nový objekt s dojírnou," uvedl. Nová hala, která je kompletně dřevostavbou, má kapacitu 340 kusů dobytka. Od roku 2008 musí mít všichni farmáři volně ustájené dojnice, jinak nedostanou kvótu na mléko, zdůvodnil investici Šmat. V každé stáji pracovalo šest lidí, v mechanizovaném kravíně jich je na 500 kusů sedm.
Dřevěný kravín postavila firma Haas Fertigbau z Chanovic. "O tyto druhy staveb je nyní velký zájem. Stavíme další dva kravíny na Mladoboleslavsku," uvedl jednatel Haasu Stanislav Pavlovský. Haly podle Šmata nabízejí zvířatům přirozené klimatické podmínky. Podobný teletník pro 415 telat otevřela v minulých dnech Zemědělská obchodní společnost Mrákov na Domažlicku. Stavba za 11 milionů korun bez zdí více otuží telata a sníží jejich úmrtnost.
VOD se 70 pracovníky má 2200 hektarů, z nichž 1770 ha tvoří orná půda. Živočišná výroba tvoří 60 procent obratu podhorského družstva poblíž Horažďovic. S 500 kusy dobytka je na polovině stavu oproti začátku 90. let. V EU je 60 krav na 100 hektarů, ČR je nad 30 kusy, což kopíruje republikový úbytek dojných krav daný kvótami na mléko. Podle Šmata už jsou okresy, například Karlovarsko a Sokolovsko, zcela bez krav.
Družstvo vlastníků hospodaří z 98 procent na pronajaté půdě. Původní družstvo skončilo v roce 1993 a o rok později bylo založeno VOD. Osmdesát procent členů do něj vložilo své majetkové podíly a většinou se stali členy družstva, jichž je 510. Jen pětina původních vlastníků hospodaří sama.
Družstvo Velký Bor vykázalo za deset let zisk celkem dva miliony korun, největší roční ztrátu mělo kolem šesti milionů Kč. Pokud by nebyly dotace do živočišné i rostlinné výroby, byla by výroba trvale ztrátová, uvedl Šmat. Všechny vstupy jsou za evropské ceny. Prodejní ceny jsou také evropské, ale čeští farmáři dostávají 65 procent dotací oproti evropským. Jediná zisková komodita byla loni řepka. Ceny mléka, které firma prodává do kralovické mlékárny patřící Němcům, je mírně na hranicí rentability.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.10.2006 17:35



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka