Vědci převzali v Lužanech Hlávkovu cenu

Autoři tří vědeckých publikací převzali v Lužanech na Plzeňsku Cenu Josefa Hlávky pro rok 2005 za původní knižní práci vědecké a odborné literatury.

Jarní servisní akce AUTO CB

Autoři tří vědeckých publikací převzali v Lužanech na Plzeňsku Cenu Josefa Hlávky pro rok 2005 za původní knižní práci vědecké a odborné literatury. Jako nejlepší ze společenských věd bylo oceněno dílo Jana Křena Dvě století střední Evropy. V oboru věd o neživé přírodě získal ocenění Alexander Ženíšek za práci Sobolev Spaces and their Applications in the Finite Element Method a za práci Ortopedie získal cenu za lékařské vědy Pavel Dungl a kolektiv spolupracovníků.
Odborné knihy ocenila nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a Nadace Český literární fond, informovala ČTK Helena Hájková z nadace. Nadace zároveň udělila Medaili Josefa Hlávky Jaroslavu Blahošovi - význačnému internistovi a endokrinologovi, zakladateli české klinické osteologie a dlouholetému předsedovi České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Křenova kniha nabízí podle anotace nakladatelství porovnávané dějiny středoevropských národů v moderní éře od sklonku 18. století do současnosti. Knihu doplňují portréty významných osobností, pojednání o vybraných kulturních, uměleckých, náboženských a národnostních problémech. Kniha obsahuje i schémata politických systémů, statistické přehledy a mapy.
Alexander Ženíšek ve své knize mimo jiné shrnuje všechny poznatky nutné k porozumění matematické teorii metody konečných prvků a případné práci v této teorii. Obsahuje některé autorovy výsledky o metodě konečných prvků v dvojrozměrných oblastech a další poznatky. Dunglova kniha je podle anotace nakladatelství souhrnnou učebnicí ortopedie, jaká nebyla v českém písemnictví vydána za posledních více než 30 let. Kniha poskytuje zdroj informací lékařům ortopedie a ortopedické protetiky i lékařům souvisejících oborů, jako je například traumatologie, všeobecná chirurgie, revmatologie, onkologie, rehabilitační lékařství nebo dětské lékařství.
Význačný architekt Josef Hlávka (1831 až 1908) věnoval veškerý svůj majetek nadaci pro podporu české vědy a umění. Nadace je nejstarší v Česku. Hlávka se zasloužil o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Velký majetek odkázal Hlávka prostřednictvím Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových na dobročinné účely.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 27.06.2006 18:43



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka