Veřejná sbírka žádá: Pomozme Barmáncům!

Na hladomor v Čjinském státě na severozápadě Barmy a jeho bizardní pozadí upozornila obecně prospěšná společnost Barmské centrum Praha, když v Praze za přítomnosti zástupců cílové skupiny vyhlásila novou veřejnou sbírku "POMOZME BARMÁNCŮM". Sbírka je zaměřena na získání potravinové a zdrav...

Jarní servisní akce AUTO CB

Na hladomor v Čjinském státě na severozápadě Barmy a jeho bizardní pozadí upozornila obecně prospěšná společnost Barmské centrum Praha, když v Praze za přítomnosti zástupců cílové skupiny vyhlásila novou veřejnou sbírku "POMOZME BARMÁNCŮM". Sbírka je zaměřena na získání potravinové a zdravotnické pomoci pro etnickou skupině Čjinů v těžko přístupných oblastech Barmy, kde 100.000 lidí trpí hladomorem a chorobami z podvýživy.

Vládnoucí vojenská junta v Barmě je obviňována z genocidy, vypalování vesnic, vraždění žen i dětí, mučení, znásilňování a deportací oponentů na nucené práce. Nejvíce postižení touto politikou jsou zástupci početných etnik, mezi nimi i Čjinové. Dopad přírodních katastrof jako byl Nargis nebo hladomor na obyvatelstvo v Barmě se tak ještě znásobuje.

Důvod současného hladomoru je přitom velmi svérázný a za normálních okolností by mu šlo zabránit. Stovky vesnic Čjinů leží v těžko dostupných hornatých oblastech bambusové džungle. Zde roste bambus rodu Melocanna baccifera, který kvete jednou za 50 let - naposledy v roce 1958. Plody bambusu se stávají pochoutkou pro lesní krysy. Krysy se díky snadno dostupné a výživné potravě několikanásobně přemnoží a jejich hordy zaplaví celou oblast. Jakmile zkonzumují bambusové ovoce, pokračují krysy v likvidaci úrody na polích i likvidaci zásob vesničanů. Při posledním kvetení zemřelo z důvodu přemnožení krys a následným hladomorem 15.000 l! idí. I tentokrát barmská vláda utrpení obyvatel ignoruje.

Severovýchodní indické státy Mizoram a Manipur, které sousedí s Barmou, jsou přitom postiženy stejným fenoménem, ale místní vláda a nevládní organizace a také centrální vláda v Dillí se na tuto situaci dlouho připravovaly a svým obyvatelům finanční, technickou i potravinovou pomoc zajišťují.

Rodiny Čjinů ale často přežívají jen díky pojídání kořenů a listových kaší. Provincie Čjin patří k nejvíce izolovaným oblastem Asie a celá oblast je velice těžko přístupná kvůli hornatému terénu a chybějící dopravní infrastruktuře. Jediný způsob, jak se vesničané mohou dostat k potravinám, je několikadenní pěší cesta do Indie, kde svépomocné organizace Čjinů vytvořily základny pro distribuci rýže. Na nákup rýže ale Čjinové z vesnic uprostřed džungle nemají peníze. Dnes vyhlášená veřejná sbírka "POMOZME BARMÁNCŮM" má pomoci tyto prostředky získat.

"Bambusy začaly kvést v roce 2007 a plodí ovoce přibližně 5 let, je pro! to třeba pomoci vesničanům přežít období hladu ještě 3 roky", ! vysvětlu je Sabe A. Soe z Barmského centra Praha. "Hrozí, že tato přírodní katastrofa doprovázená špatnou vládou v Barmě přeroste v obrovskou krizi, aniž by ji světová veřejnost jakkoli postřehla." A doplňuje: "Sbírka má nejen bezprostřední humanitární dopad, ale i širší politický kontext. V Barmě stále panuje jedna z nejhorších vojenských diktatur na světě, kterou se dlouhodobě (přes mnohé snahy Barmánců) nedaří zevnitř svrhnout. Zmírnění hladomoru a podpora Čjinů je proto také vyjádřením nesouhlasu s barmskou diktaturou. Každý, kdo se ke sbírce přihlásí, tak vyjádří i svůj nesouhlas s potlačováním a diskriminací etnických menšin v Barmě".

Ke sbírce, která má své webové stránky www.dmsbambus.cz, se zájemci mohou připojit odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS BAMBUS na číslo 87 777 (cena DMS je 30 Kč, na pomoc hladovějícím půjde 27 Kč) nebo odesláním roční dárcovské SMS ve tvaru DMS ROK BAMBUS na telefonní číslo 87 777 (každý měsíc bude automaticky odečtena částka 30 Kč. Více info! rmací na www.darcovskasms.cz) nebo zadáním trvalého platebního příkazu ve prospěch transparentního sbírkového účtu č: 4547242001/5500

Zlepšit životní podmínky čjinských uprchlíků může česká veřejnost také nákupem ve "Spravedlivém obchodě", který nabízí tradiční čjinské výrobky nakupované přímo od uprchlíků v Indii. Příjmy slouží k nákupu dalších výrobků pro tento obchod a tím současně jako zdroj financí pro uprchlíky a obyvatelstvo trpící hladomorem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
18.09.2009 07:09



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka