Větší škody než pytláci působí kormoráni

Rybáři ani policisté v Plzeňském kraji nemají při podzimních výlovech problémy s pytláky. Nájezdy zlodějů po vypuštění vody v brzkých ranních hodinách jsou minulostí. Je to dáno dobrou spoluprací s policií a tím, že od roku 2002 je pytláctví místo přestupku trestným činem.

Cílená propagace v Plzni

Rybáři ani policisté v Plzeňském kraji nemají při podzimních výlovech problémy s pytláky. Nájezdy zlodějů po vypuštění vody v brzkých ranních hodinách jsou minulostí. Je to dáno dobrou spoluprací s policií a tím, že od roku 2002 je pytláctví místo přestupku trestným činem, řekl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček.
Ztráty zaviněné zloději ryb odhadl do jednoho procenta roční produkce podniku, která činí 1050 tun ryb. "Několikanásobně vyšší ztráty nám způsobují predátoři - kormoráni, volavky, vydry, norci a bobři," uvedl.
Situace se za pět let výrazně zlepšila. "Velmi intenzivně spolupracujeme s policií," uvedl ředitel. Problémem podle něj zůstávají někteří cizinci, kteří "atakují rybníky jako Divoký západ".
Na všech chovných rybnících, kde podnik hospodaří, mohou kontrolovat lovce všichni zaměstnanci Klatovského rybářství, které vlastní v Plzeňském kraji 400 vodních ploch. Na sportovních revírech typu rybníku Žinkovy má oprávnění ke kontrole pouze rybářská stráž. Většina našich lidí už ale odznak i statut veřejného činitele má, dodal Voráček.
"Byla to mravenčí práce. Každodenní činností jsme pytláky hodně otrávili," řekl Petr Hanzlík z policie Plánice na Klatovsku, pod níž spadají největší rybníky, jako Kovčín se 106 hektary. Ještě před 14 lety čekaly při výlovech v lesích a na polích desítky zlodějů s holínkami a podběráky a vnikly do bahna hned po vypuštění vody z rybníků. Podle policistů to byla v regionu téměř historická tradice, kdy se na Klatovsko sjížděli lidé z pěti okresů.
"Teď je kolem rybníků absolutní klid," uvedl Hanzlík. Rybáři i policisté se snaží co nejvíce zabezpečit okolí vodních ploch i dopravu ryb do sádek. V době výlovů, které jsou společenskou událostí, jsou zesílené hlídky.
"V revírech nám dělají nyní problémy rusky mluvící Němci, kteří loví načerno," řekl Martin Bílý, jednatel Českého rybářského svazu Plzeň (ČRS), který má pod sebou Plzeňský i Karlovarský kraj. Ti loví ryby bez rozlišení velikosti a druhu. Krádeže se stávají zejména na přehradě Hracholusky na severu Plzeňska a na vodních dílech Skalka a Jesenice na Chebsku.
Svaz spravuje pouze malé rybníky s rozlohou okolo jednoho hektaru, které nejsou pro pytláky zajímavé, protože tam mají málo skrýší. "Zajímají je plochy nad deset hektarů," dodal krajský hospodář ČRS Jaroslav Vogl.
Plzeňský územní svaz, který sdružuje 55 místních organizací v západních Čechách, chová v rybnících spíše násadové než tržní ryby. Zloději kradou podle Vogla v nehlídaných odchovnách pstruhů nebo sádkách. Zejména po výlovech, kdy jsou zaplněny rybami, a 300 kilogramů se stěží pozná.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 07.11.2006 17:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka