Víkend na festivalu Divadlo zakončí Eva Urbanová

Víkend na Mezinárodním festivalu Divadlo 2008 nabídne bohatý příděl představení nejrůznějších žánrů – od klasické činohry přes tanec až po dvě výjimečné opery. Trojici letošních „post-jugoslávských“ souborů uzavře v sobotu od 14 hodin ve Velkém divadle Slovinské národní divadlo Drama z Lublaně,...

Cílená propagace v Plzni

Víkend na Mezinárodním festivalu Divadlo 2008 nabídne bohatý příděl představení nejrůznějších žánrů – od klasické činohry přes tanec až po dvě výjimečné opery.
Trojici letošních „post-jugoslávských“ souborů uzavře v sobotu od 14 hodin ve Velkém divadle Slovinské národní divadlo Drama z Lublaně, které přiveze do Plzně inscenaci „Edvard II.“ autora Christophera Marlowa a režiséra Diega de Brea. Hra vystavěná kolem příběhu královy abdikace (velice podobně jako v Shakespearově pozdějším díle, Richardovi II.) nevypadá jako běžná historie. Hlavně proto, že pro jeho ústředního hrdinu, krále Edwarda, není v zásadě určující nějaký konkrétní historický čin, nýbrž jeho homosexualita. Diego de Brea si v posledních letech vydobyl uznání pro původní autorský rukopis. Jeho inscenace se vyznačují přímočarým sentimentem, expresivním stylem, úchvatnou vizuálností a energickou prací s herci, kteří v jeho režiích přesahují zpravidla to, co od nich diváci viděli dosud. Slovinské národní divadlo Drama Lublaň je ústředním a největším činoherním divadlem ve Slovinsku. Zvláště v posledních čtrnácti letech, pod vedením generálního ředitele Janeze Pipana, si SND Drama získalo pověst nejsilnějšího a někdy také nejodvážnějšího divadla ve Slovinsku.
K nedělním zahraničním hostům patří maďarské Csokonaiovo divadlo z Debrecína s představením na motivy hry A. N. Ostrovského „Bouře“ nazvaným „Ostrovskij. Bouře. Posmrtně“. Historie stočtyřicetiletého Csokonaiova divadla v Debrecíně byla úzce svázána s maďarskou rolnickou a občanskou mentalitou, pyšnící se svou duchovní nezávislostí, za niž vděčí své relativní hospodářské samostatnosti. „Náš ´výtvor´ je pokusem zkoumat svobodu v její tragické dialektičnosti. Takže, pokud je SVOBODA nepřirozený stav člověka, pak je SVOBODA vždy novým duchovním zrozením, počátkem. A o tom je naše práce. Vlastně se snažíme vrátit se k pramenům a začít „pracovat", kapku po kapce spojovat dohromady staré zapomenuté významy. Snažíme se naslouchat tomuto velkému dílu ruské klasiky a PŘEDVÉST ho vlastním způsobem," říká k představení režisér Victor Ryzhakov.
Ani o víkendu z programu festivalu nezmizí oceňovaná tuzemská divadla: v sobotu Pražské komorní divadlo, které za inscenaci „Proces“ získalo Cenu Alfréda Radoka 2007 za inscenaci roku a za mužský herecký výkon Martina Fingera. V neděli pak ostravské Divadlo Petra Bezruče, které se pyšní Cenou Nadace Literární fond za rok 2007 za inscenaci A. S. Puškina „Evžen Oněgin“.
Operám budou patřit oba víkendové večery: v sobotu od 20 hodin v divadle Alfa uvede pražské Národní divadlo jednoaktovou operu „Zítra se bude…“ Její libreto je inspirováno politickým procesem s Miladou Horákovou. Inscenace režiséra Jiřího Nekvasila s hudbou Aleše Březiny se Soňou Červenou a Janem Mikuškem v hlavních a jediných rolích od své premiéry letos v dubnu získala nadšené ohlasy a ovace diváků nejen v Praze. Víkend a zároveň hlavní část festivalu uzavře od 19.30 ve Velkém divadle opera „Její pastorkyňa“ plzeňského Divadla J. K. Tyla s Evou Urbanovou v hlavní roli v režii Jana Buriana.

Na nádraží Plzeň Jižní předměstí proběhnou ve spolupráci se sdružením Johan alternativnější divadelní projekty. V sobotu dvojdílná česko-polská road-movie „Paměť krajiny – Krajina paměti“, která je výsledkem spolupráce studentů vysokých divadelních škol z ČR a Polska - Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) a Państwowa Wyzsa Szkola Teatralna Krakow-Wroclaw (PWST). Jde o neobvyklou jízdu středoevropskými krajinami, neobvyklou cestu za poznáním jiných krajin, jiných lidí, jiných těl, jiných jazyků, a především (jiných) sebe sama. Nedělní konduktérské komediální drama „Titán“ autorů Marty Trpišovské a Michaela Vodenky není možné žánrové jednoznačně vymezit, prolíná se zde několik pohybových, divadelních i výtvarných stylů, jejich syntézou vzniká taneční představení.
s výrazně divadelními prvky.
Od pondělí do 18. září na hlavní část festivalu naváže epilog, který letos nabídne velmi silný program pražských divadel: Činoherní klub, Divadlo v Dlouhé, Dejvické divadlo, Divadlo Ungelt a Divadlo Na zábradlí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.09.2008 08:39



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka